«НЕДІЛЯ»
Меню сайту


Розділи новин
Закарпаття
Ужгород
Україна
Політика
Суспільство
Економіка
Фінанси
Бізнес
Наука та ІТ
Культура
Здоров’я
Цікаво
Спорт
Кримінал
Надзвичайні ситуації
Гола правда
Таке життя
Світ
Скандали



Календар новин
«  Лютий 2012  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829



Форма входу


Пошук

 

Друзі сайту





Вітаю Вас, Гість · RSS 14.05.2024, 21:13:09

Головна » 2012 » Лютий » 9 » Ужгородський ясен Масарика потопає в смітті



Ужгородський ясен Масарика потопає в смітті
11:54:51
 
 
Ясен Масарика – один із 13 об’єктів природоохоронного фонду Ужгорода. За версіями багатьох екскурсоводів та істориків, ясен на набережній – це одне з найстарших дерев в Ужгороді. Завідувач кафедри туризму УжНУ Федір Шандор зауважує, що ясен хоч і не входить до топу найбільш вікових дерев обласного центру, проте все ж був посаджений до періоду Масарика.

«Перше фото ясена датується 1908 роком. На ньому він ще доволі молодий», – каже туризмознавець. Назву ботанічної пам’ятки Федір Шандор пов’язує з тим, що саме від неї починалося будівництво сучасної набережної Незалежності (колишньої Рошковича). Проте заповідний статус знакового для Ужгорода ясена-велетня – лише на папері...

У попередньому номері «Замок» уже писав про проблему ідентифікації пам’яток садово-паркового мистецтва в обласному центрі. Жодних знаків, табличок чи вказівників, які б якось позначали пам’ятку природи для пересічних громадян – мешканців і гостей міста, на жаль, нема. Отож особливим статус цих об’єктів залишається лише в документах, історичних хроніках чи серед вузького кола спеціалістів. Решта ж ужгородців може навіть не здогадуватися про те, що вони щодня проходять повз пам’ятку природи місцевого значення.

Хай як дивно, проте не можуть дати проблемі ради ні міські чиновники, ні обласні природоохоронці. Хоч ніби й роблять потуги. Так, 20 квітня минулого року Ужгородський міськвиконком ухвалив дуже гарне рішення під назвою «Про визнання охоронної зони ботанічної пам’ятки природи місцевого значення «Ясен Масарика». У ньому, зокрема, йдеться про те, щоб «затвердити охоронну зону довкола ботанічної пам’ятки природи «Ясен Масарика», що розміщена на набережні Незалежності, загальною площею 4х4 метри».

Другим пунктом рішення заборонялося встановлювати тимчасові споруди, торгові павільйони, лотки та інші малі архітектурні форми у межах охоронної зони.
Третій пункт звучить ще більш конкретизовано: «Головному управлінню міського господарства (Крайниківський І. В.), відділу землекористування (Марухнич Т. Б.) спільно з Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області (Погорєлов А. В.) скласти акт винесення меж ботанічної пам’ятки природи в натуру, встановити інформаційний щит та охоронний знак».

12 серпня минулого року відповідне рішення про затвердження пам’ятки ухвалила й Закарпатська обласна рада: «Ботанічну пам’ятку природи «Ясен Масарика» в Ужгороді (набережна Незалежності, 2) з охоронною зоною 0,0016 га без вилучення площі від землекористувача – Ужгородської міської ради».

Та, як мож­на побачити сьогодні, ні охоронних знаків, ні інформаційних щитів поблизу природної пам’ятки так і не встановлено. Ба більше – в лавицю-огорожу навколо ясена впирається стіною тераса одного з розважальних закладів міста. Тож явно порушується заборона на встановлення МАФів у межах заповідних 16 квадратних метрів. Не помітити такого кричущого не­хтування всіма (!) пунктами рішення міськвиконкому важко. Тож залишається тільки дивуватися, як названі факти випадають з поля зору екологів, відповідальних чиновників міськради й муніципальної поліції.

Головний спеціаліст відділу раціонального природокористування Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Наталія Фулим у коментарі «Замку» зазначила: «Об’єкт створили 12 серпня минулого року рішенням обласної ради (це обов’язкова процедура для створення всіх природоохоронних об’єктів місцевого значення). Уже підготовлено охоронне зобов’язання на площу 0,0016 га. Справа за управлінням майном міста Ужгородської міськради, яке має винести межі об’єкта в натуру».

Наразі ж найбільше засмучує, що в проміжку між огорожею дерева-пам’ятки й стіною забігайлівки накидано купу сміття, лежать якісь целофанові пакети, дроти, шланги. А в межі «природоохоронної» зони, крім самого дерева, так само потрапляє й смітник біля входу в заклад... Як видно, для міста вони мають однакову цінність.

В управлінні екології зазначають: доглядати за об’єктом, встановлювати охоронні знаки й стежити за дотриманням заповідного режиму повинен правовласник об’єкта – себто Ужгородська міськрада. Однак там пояснити ситуацію із занедбаною ботанічною пам’яткою ніхто так і не зміг. За 3 робочі дні нам не вдалося дістати коментар міських чиновників.
Наталія Тернавська

zakarpattya.net.ua
Категорія: Закарпаття | Переглядів: 446 | Додав: nedilya


Також читайте на zakarpatpost.net
У Китаї стратили європейця вперше за півстоліття
Чи дозволять виборцям проголосувати вдома без відповідних довідок?
ЦВК опрацювала майже 100% бюлетенів: Янукович виграє 10%
Военные спасли мужчину, пролежавшего 14 дней под завалами на Гаити
МВФ вимагає в України підвищити ціни на газ для населення на 75%
До 2100 року Земля нагріється більше, ніж передбачає Копенгагенська угода
Сердце способно регенерировать клетки
Loading ...

Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Загрузка...
Загрузка...