Депутати обласної ради на сесії ухвалили звернення до Прем’єр-міністра та Міністерства освіти і науки щодо необхідності доопрацювати Програму поліпшення викладання української мови у школах з навчанням мовами національних меншин.
Програма передбачає збільшення кількості годин на вивчення української мови та літератури, вивчення певних предметів українською мовою, а також введення двомовного навчання з деяких предметів. Для поетапного переходу на викладання основних дисциплін у таких закладах двома мовами (мовою нацменшин і державною мовою) Міносвіти відвело 3 роки. Обласна рада просить скасувати відповідний наказ міністра освіти, який набуває чинності з 1 вересня. Закарпатські обранці переконані, що згадані новації міністерства «можуть знищити мережу навчальних закладів національних меншин». У зверненні депутати аргументують свою позицію зокрема тим, що збільшення годин фактично не дасть належних результатів, а натомість знизить рівень навчальних досягнень. А введення двомовного навчання призведе до різкого падіння рівня знань учнів.
Першими проти ініціатив Міністерства освіти і науки виступили представники угорської шкільної громади Закарпаття. Задля з’ясування ситуації область навіть відвідав представник міністерства. Відтак проблема вийшла на політичну арену. Позицію угорців узялися відстоювати народні депутати від Партії регіонів. «Регіонали» на Закарпатті ініціювали збір підписів батьків проти введення двомовного навчання в угорських школах області. А фракція ПР у Верховній Раді виступила з вимогою відставки міністра освіти й науки Івана Вакарчука через згаданий наказ. Проте нардеп від НУНС С.Аржевітін переконаний, що «проблеми національних меншин Закарпаття штучно підігріваються ззовні». Однак, на його думку, проблема з національними меншинами в області все ж існує: «Відомий той факт, що на багатьох сільських радах області українські державні прапори висять поруч з мадярськими, а інколи навіть українського можна не побачити», - сказав депутат.
Претензії до Міносвіти стосовно згаданого наказу висловили лише представники угорської меншини Закарпаття. Водночас в області діють і школи з румунською мовою навчання, є також зі словацькою та російською. Загалом їх близько 100.
Наталя ПЕТРІВ
|