«НЕДІЛЯ»
Меню сайту


Розділи новин
Закарпаття
Ужгород
Україна
Політика
Суспільство
Економіка
Фінанси
Бізнес
Наука та ІТ
Культура
Здоров’я
Цікаво
Спорт
Кримінал
Надзвичайні ситуації
Гола правда
Таке життя
Світ
Скандали



Календар новин
«  Грудень 2008  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031



Форма входу


Пошук

 

Друзі сайту





Вітаю Вас, Гість · RSS 06.02.2025, 09:12:36

Головна » 2008 » Грудень » 4 » Після Ерделі та Бокшая злодії взялися за Мункачі



Після Ерделі та Бокшая злодії взялися за Мункачі
11:36:08
В останні роки на Закарпатті почастішали випадки викрадень картин класиків школи закарпатського живопису Ерделі, Бокшая, Манайла та інших майстрів пензля. А минулого тижня на Березнянщині з відомої фірми “Яворник” злодії поцупили 8 картин закарпатських художників, серед яких, якщо вірити газетам, було й полотно легендарного Мункачі, вартість робіт якого оцінюється сотнями тисяч доларів...

 

Куплю «краденого» Жерделі

 

Найрезонанснішою подією в краї залишається викрадення кілька років тому кількох десятків полотен найдорожчого (після Мункачі) закарпатського класика живопису Адальберта Ерделі. Під час нападу бандитів на садибу Ерделі померла 88-річна дружина та спадкоємиця художника пані Магдалина. На жаль, самих злодіїв не знайдено й досі, проте наполегливий розшук таки дав позитивний результат. Загнані міліцією в кут злочинці... підкинули більшість з украдених полотен! Закарпатські розшуковики й далі трудяться над розкриттям цього злочину.
 

Гонитва за картинами Ерделі пояснюється дуже просто: серед колекціонерів роботи класика розходяться за 40-50 тисяч доларів! Трохи дешевші полотна Бокшая, Манайла, Коцки, Кашшая, Шолтеса-старшого, Глюка та інших класиків. Радо беруть колекціонери й полотна Золтана Шолтеса-молодшого, Михайла Сапатюка, Юрія Герца та інших представників молодшої плеяди закарпатських художників. Причому картини мають здатність з кожним роком дорожчати...

Кажуть, що в Києві аж два художні салони спеціалізуються виключно на полотнах закарпатських майстрів. Але навіщо купувати картини, якщо їх можна... украсти!
 

Після Ерделі викрадали полотна Бокшая, Шолтеса, Кашшая тощо. До слова, картину Кашшая так і не встановлені зловмисники примудрилися поцупити й винести... просто з адмінбудівлі обласної державної адміністрації в Ужгороді, яку охороняє озброєна охорона! Обікрали й ужгородську майстерню народного художника України, лауреата Шевченківської премії Юрія Герца. Невідомі зловмисники зламали аж троє вхідних дверей й поцупили з майстерні понад два десятки полотен майстра. Як розповідав автору сам Юрій Дмитрович, напередодні викрадення до нього прийшли в майстерню якісь невідомі люди, представилися, що вони власники однієї з київських галерей і хочуть попросити кілька робіт на виставку. А самі, вочевидь, приглядалися до картин, які висіли на стіні (їх в основному й забрали), до обстановки в майстерні, вивчали шляхи підходу-відходу тощо.

 

«Ліс» Кашшая знайшовся, а злодія нема

 

Далі викрадали картини у відомого ужгородського колекціонера, в одного з колишніх заступників “губернатора” Закарпаття та діючого на той час керівника районної державної адміністрації. На жаль, викрадені полотна й досі не знайдено, попри поважний статус самих потерпілих. Зате правоохоронці зуміли розшукати одну з чотирьох украдених у вересні цього року із  Закарпатського краєзнавчого музею в Ужгороді картин класиків закарпатського живопису. Украдену картину Антона Кашшая “Ліс” (це полотно розміром 89,5 на 66 см було придбане музеєм в 1951 році) працівники міліції та СБУ знайшли... в одному з київських художніх салонів. Однак її викрадачів так і не знайшли. Сам власник галереї буцімто запевнив правоохоронців, що купив картину з рук від невідомої особи на базарі...
 
А крадії й далі нахабніють. Ось найсвіжіші приклади викрадення картин, про які повідомляє ВЗГ ГУМВС України в Закарпатській області. 28 червня 2007 року в міліцію звернувся 56-річний мешканець Ужгорода. Заявник поскаржився, що до його квартири проникли невідомі зловмисники й викрали картину Сапатюка “Осінь”. Міліціонери затримали злодія, яким виявився 27-річний ужгородець Ю. Вкрадену картину вилучено.
 

Першого липня минулого року з заявою звернулася 86-річна ужгородка, до будинку якої через відкрите вікно залізли крадії й поцупили картину Бокшая “Кам’яницька скалка”, яка була написана 1942 року. А вже 13-го липня - нова заява про крадіжку картин. 72-річний мешканець Мукачева поскаржився, що з будинку його дочки шляхом віджиму вхідних дверей викрадено дві картини Кашшая. Наступна крадіжка в Мукачеві трапилася першого листопада, коли з будинку 47-річної мукачівки поцупили 3 картини: “Закарпатський пейзаж” Бокшая, пейзаж “Дальносхідні сопки” роботи Кончаловського та натюрморт пензля художника Гільде.

 

Як обікрали Клару Балог

 

Резонансне викрадення полотен сталося 24 листопада 2007 року в Ужгороді. Двоє нападників увірвалися до квартири народної артистки України ужгородки Клари Балог, побили стареньку господиню та її чоловіка й викрали 4 картини закарпатських художників Борецького, Свалявчика тощо. Напад цей поки не розкрито.

15 грудня 2007 року із заявою в міліцію звернулася завідуюча Будинком культури села Буковець на Воловеччині. Розбивши скло на вікні, до приміщення проникли злодії й поцупили 11 картин місцевих відомих художників. Працівники міліції злодія знайшли - ним виявився 24-річний мешканець села Верхні Ворота.
 
17 січня 2008 року до квартири 54-річної ужгородки проникли, зламавши серцевину замка вхідних дверей, невідомі крадії й винесли 4 картини художників Сапатюка, Тиводара, Пеняка та Павлишина. А вже через три дні обікрали іншу квартиру - з помешкання 58-річної ужгородки викрали картину “Осінь” пензля Бокшая.
 

8 березня в міліцію звернулася 66-річна мешканка Ужгорода, з квартири якої викрали полотна художників Бурча “Осінній потік” та “Село” Микити. За скоєння крадіжки міліціонери затримали мешканця Ужгорода Б.

9 вересня стало відомо про викрадення із краєзнавчого музею Ужгорода 4 картин, а саме: “Водопад Лютянка” пензля художника Грабаря, “Буковий ліс” Манайла, “Ворочевські скелі” Бокшая та “Ліс” Кашшая. Останню картину, нагадаємо, нещодавно знайшли у Києві.
 
  25 жовтня в міліцію звернулася мешканка села Баранинці неподалік Ужгорода. Господиня поскаржилася, що до її будинку шляхом віджиму вікна залізли невідомі зловмисники й викрали 7 картин, серед яких роботи художників Местергазі, Келемена, Шутєва та Бенка.
 

І нарешті - остання із зареєстрованих на цей час крадіжок картин у нашому краї. 17 листопада в міліцію надійшло відношення керівництва акціонерного товариства з Великого Березного “Яворник”. Невідомі особи, підібравши ключі до вхідних дверей та зламавши ще одні двері, проникли до готелю, розташованого на 3-му поверсі адмінбудівлі фірми. Здобиччю злодіїв стали 8 картин закарпатських художників. У пресі пройшла інформація, що серед украдених полотен - і картина знаменитого Мігая Мункачі. У колекціонерів Мункачі йде нарозхват за десятки тисяч доларів! За іншою ж інформацією, з правоохоронних джерел, усі вкрадені картини - не оригінали, а фоторепродукції відомих картин. Так це чи ні, повинно встановити слідство. Зловмисників та вкрадене розшукує міліція.

 

Крали, крадуть і будуть красти?

 

Не треба бути пророком, аби зробити висновок, що картини у нас і далі крастимуть. Доки на них буде попит - буде й пропозиція. Схоже, що крадуть картини добре підготовлені професійні злодії, котрі практично не залишають слідів. Цікаво, що закарпатські художники найбільше ціняться українськими колекціонерами, за кордоном до них практично немає інтересу, окрім хіба що легендарного Мункачі, роботи якого радо купить за великі гроші будь-який європейський музей чи приватний колекціонер і у Франції, Італії чи в Австрії. А вкрадені полотна закарпатських класиків осідають здебільшого у приватних колекціях у Києві, Дніпропетровську, Донецьку тощо. А позаяк їхніми новими власниками стають, як правило, люди з поважним соціальним статусом і великими грошима, тож сподівань на те, що крадені полотна знайдуть, майже ніяких. Як мовиться, “з кінцями”...
 

Залишається одне - побажати бути особливо пильними власникам полотен, які ще залишилися на руках у наших краян. Менше хваліться своїми шедеврами, не впускайте у дім незнайомих людей тощо. Пам’ятайте, що злодійська “пошта” працює надійно. Скажімо, живе в одному з сіл неподалік Ужгорода подружжя літніх людей. Скромно так живуть, без великих статків, хатинка потребує ремонту. Але хтось провідав, що в хаті цій висить на стіні кілька картин самого Бокшая... Господиня оселі - донька священика, з яким Йосип Йосипович приятелював, от і намалював портрет доньки ще молодою. Так і не встановлені злодюги дочекалися, коли бабка з дідиком пішли на Пасху до церкви, залізли до хати й вкрали картини. І слідів ніяких. На те вони й професіонали...

 

Володимир ТИС, газета «НЕДІЛЯ»
 
Категорія: Кримінал | Переглядів: 1067 | Додав: nedilya


Також читайте на zakarpatpost.net
Валютні резерви Національного банку України становлять 21 млрд. дол.
Двоє мешканців Закарпаття, погрожуючи ножем, відібрали гроші у 18-літньої харків’янки
В 11-ти країнах світу вшанують пам'ять жертв Голодомору
Служба занятости вводит в школах региона “профориентационные терминалы”
Украина станет центром развития свободы прессы на всем постсоветском пространстве
Погода у Закарпатті та Ужгороді 9 грудня
Тимошенко порекомендувала Януковичу прочитати "Свято козла"
Loading ...

Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Загрузка...
Загрузка...