Проте винаймати квартиру стало дорожче
Ціни на житло в Закарпатті, як і по всій країні, стрімко пішли вниз. Світова економічна криза зіграла свою роль – вартість нерухомості знизилась. Причина – елементарне зниження попиту, який зменшився через нестабільну ситуацію з національною валютою та кризою банківської системи. Через попит знижуються і ціни. Але поки що – не набагато. Зокрема в Ужгороді за 2 місяці квартири впали у вартості приблизно на 10%. Якщо раніше в Новому районі новенька 2-кімнатна квартира з усіма зручностями коштувала 60 тисяч доларів, тепер її продають за 50-51 тисячу.
«Сьогодні ціна нової квартири стала як хрущовки», - зізнався «НЕДІЛІ» один із ужгородських ріелторів. Деякі ціни зменшились на 7-8 тисяч, деякі на 10 тисяч доларів. Причини називають різні. Основна – відсутність покупців. До того ж, власники нерухомості думають, як би чимшвидше продати її, а ті, хто має гроші, чекають, поки ціни знизяться ще більше. Від такої ситуації страждають агенції нерухомості та ріелтори. В одній з ужгородських агенцій говорять, що в листопаді в них не було жодного клієнта. «Раніше 85% наших клієнтів були люди, які брали кредит під житло. Тепер їх не видають, отже грошей на квартири нема», - запевняють вони. Для порівняння, у вересні ще було 10-15 клієнтів в агентстві, а з жовтня попит різко впав.
Натомість оренда житла значно подорожчала. «Тепер житло не купують, а орендують. Треба же десь людям жити», - пояснили в агенції нерухомості. Завдяки цьому ціна за оренду злетіла вгору. Якщо раніше 2-кімнатну квартиру в Ужгороді можна було зняти за 200 дол., максимум 220 дол. в місяць, то тепер дешевше 300 доларів знайти просто неможливо. За словами ріелторів, свою роль в подорожчанні зіграли проблеми з кредитуванням, різкі стрибки курсу долара. Тепер оренда 1-кімнатної квартири коштує так само, як колись 2-кімнатна – 200-250 дол. в місяць., а 3 кімнати і того більше – 400-500 дол. в місяць. Це не говорячи про стан квартири. Ріелтори запевняють – оренда хорошої квартири з євроремонтом коштує не менше 500 доларів.
Тепер від цих змін постраждають не тільки молоді сім’ї, але й одна з найбідніших верств населення – студенти. Як вже писала «НЕДІЛЯ», багатьом не вистачає місця в гуртожитку, тому доводиться винаймати житло. Суми стипендії в 530 грн. явно не достатньо для оплати за квартиру. Студент Ярослав винаймав кімнату в квартирі 3 роки тому за 40 дол., а тепер ціна піднялась аж до 100 дол. в місяць. «Ну і як тепер мені бути?» - із сумом розповідає він.
Яка буде ситуація далі – ні-хто прогнозувати не береться. За словами експертів, пік цін раніше спостерігався восени, взимку вони осідали, потім знов піднімались весною. Але зараз ситуація інша. «У вересні ціни піднялись, а з листопада різкий спад, - зізнаються ріелтори, - як буде далі, тепер ніхто не знає». Експерти прогнозують, що ціни будуть падати і далі, навіть до 30-50%. А ще радять покупцям дочекатися весни.
Про зміну ціни на житло попереджала і влада. Зокрема, міністр регіонального будівництва Василь Куйбіда не так давно заявляв, що вартість 1 кв. м житла може впасти на 20% за умови прийняття парламентом антикризового законопроекту в сфері будівництва. Міністр припускає, що законопроект «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва» можна об’єднати з законопроектом «Про антикризові заходи в будівництві житла», і це буде суттєвий крок до стабілізації ситуації. Але це лише припущення і нереальні мрії у зв’язку з непрацездатністю Верховної Ради. Крім того, за прогнозами міністра обсяг введення в експлуатацію житла в Україні в 2009 році впаде приблизно в два рази у порівнянні з минулим роком.
Молодий підприємець Василь з Ужгорода каже, що обвал цін на житло його, звісно, радує, проте грошей на покупку житла все рівно немає. «Ну подешевшали квартири і що? Кредит все рівно взяти не зможу, а таких великих грошей на сьогодні у мене немає», - говорить підприємець.
Справді, в умовах, коли грошей немає, зменшення цін на квартири не особливо тішить…
Денис ФАЗЕКАШ, газета «НЕДІЛЯ»
|