У період так званого кредитного буму послугами банківських установ намагалися скористатися не лише законослухняні громадяни, а й різні пройдисвіти, хто вирішив поправити своє фінансове становище за рахунок держави. Про якесь повернення кредитного боргу такі ділки, звісно, не помишляли. Саме так діяла і пані Єва, приватний підприємець одного з міст Закарпаття.
Пристрасть до грошей, мабуть, затьмарила жінці розум, бо Єва стала творити досить дивні речі. Історія її діянь, котрі підпадають під відповідну статтю Кримінального кодексу, розпочалася ще кілька років тому. Але все по-порядку...
Ще у вересні 2006 року Єва звернулася в одну з банківських установ, аби отримати кредит на суму один мільйон 22 тисячі гривень. Невдовзі жіночка у два заходи отримала 135 100 доларів (за курсом Нацбанку 682 тисячі 255 гривень) та 67 400 доларів (340 тисяч 370 гривень). Гарантією повернення кредитних коштів мали слугувати передані під заставу два її житлові будинки у місті. Здавалося б, усе добре, і що тут може бути не так.
Але до цього оформлення спритниця вже встигла влізти у борги. Зокрема, в одного з місцевих приватних підприємців Євгена (назвемо його так) молодиця спромоглася позичити чималу суму – 210 тисяч доларів. Було укладено договір позики цих грошей терміном на один рік. Відповідно до умов договору у разі неповернення суми у встановлений термін позичальник мав право отримати нерухоме майно, котре належало Єві на правах власності, у тому числі й згадані два житлові будинки, котрі вона мала намір придбати за позичені кошти. Але й це ще виявилося не все. Спритниця геть чисто "забула" внести у заяву на отримання кредиту й інформацію, що у неї вже є отримані у двох банківських установах кредити на суму понад 100 тисяч доларів та понад 40 тисяч доларів, натомість зазначивши, нібито такі кредити відсутні. Ця "липа" згодом таки спливла на поверхню.
Зрозуміло, що повертати кошти молодиця нікому не збиралася. Не дочекавшись повернення йому боргу, Євген звернувся із позовом в суд про визнання себе власником двох будинків. Підставою стало невиконання умов договору позики. Вивчивши всі обставини справи, правосуддя повністю задовольнило позов Євгена, скасувавши договір іпотеки, котрий уклала Єва з банком, та зняв заборону на проведення операцій з цими будинками. До того ж, як з'ясувалося, спритна молодиця не виконала й умови кредитного договору. Її заборгованість перед банком (включаючи штрафні санкції) вже сягнула 237 тисяч 134 долари, що становить один мільйон 825 тисяч 930 гривень. І це не враховуючи два попередні кредити.
За зібраними матеріалами правоохоронці порушили кримінальну справу щодо факту шахрайства. Наразі проводиться слідство, котре встановлює масштаби діянь спритниці.
До речі, економічні злочини перебувають на постійному контролі керівництва МВС. Зокрема, нещодавно у своєму виступі міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко заявив, що міліція взяла курс на якісне посилення протидії економічним злочинам. І слід відмовитися від гонитви за нарощенням кількості малозначимих кримінальних проявів, а зосередити сили та засоби правоохоронців на викритті тяжких та багатоепізодних злочинів зі значними матеріальними збитками...
Іван ЛАДЖУН,
ВЗГ ГУМВС України в Закарпатській області
|