Навряд чи хтось в Україні ще в грудні міг припустити, що після Нового року відбудеться такий кошмар, як повне відключення Москвою газу. Причому, не тільки Україні, але і Європі! І не на один день як страшилка, а вже на півмісяця.
При цьому Кремль по всіх інформаційних фронтах веде активні наступальні дії – мов, Київ крав газ і, головне, Україна не хоче переходити на ринкову ціну на газ.
Ну і якщо вже справа зайшла так далеко, і багато українців зараз замерзають у прямому розумінні слова, а найбільші українські підприємства вимушені були зупинитися, то тоді потрібно остаточно у всьому розібратися!
І, зокрема, пригадати не дуже давню історію, коли Україна і Росія були у складі єдиної держави – СРСР, а після його розпаду Росія визнала себе державою-правонаступником. Ну і воскресимо в пам`яті, в першу чергу, газові справи.
Так от, чотири роки тому Україна відзначала 80-річчя газодобувної промисловості. Перші газові родовища почали розроблятися в Прикарпатті. Швидкий же розвиток газової промисловості припав на період з 1951 по 1975 роки, і тоді Україна стала провідною газодобувною країною Європи!
Для доставки газу була створена ціла мережа могутніх газопроводів, що забезпечували паливом не тільки Україну, але і Росію, Молдову, Білорусію, Литву, Латвію. Також український газ постачали за кордон: до Чехословаччини, Угорщини, Румунії, Болгарії, Польщі і Австрії.
Наприклад, в 1976 році в Україні було видобуто 68,7 млрд. куб. м. газу. А в цілому по Україні за період 1944-1995 рр. було видобуто близько 1,6 трлн. куб. м. природного газу. Нині ж Україна видобуває тільки 18-20 млрд. кубометрів газу на рік, і викачувати його доводиться з дуже великих глибин.
Така об`єктивна ситуація. В Україні після Другої світової війни було видобуто велику кількість природного газу, а пішов він на забезпечення потреб населення і економік як Росії, так і інших республік СРСР, і навіть на експорт – гроші за що отримувала і розподіляла Москва.
У Росії тоді споживали український газ, а власний видобуток в Сибіру ще не освоїли. До речі, розробляти газові родовища на сході Росії відправляли, природно, фахівців із України. І газопроводи (нафтопроводи) з Сибіру до Європи будувалися, переважно, також українцями і з труб, виготовлених в Україні.
Так яке право має після цього Кремль говорити про якісь європейські ціни на газ для України? Тим більше що російські підприємства забезпечуються газом за ціною в 6 разів нижче європейської?
Але ж можна і не обмежуватися тільки газом? Пригадаємо також, що вугілля з Донбасу йшло на весь Радянський Союз (а спочатку – на всю Російську імперію), включаючи, зокрема Росію! А скільки заводів, мостів, будівель, трубопроводів побудовано в Росії з української сталі? А трактори з Харкова, зроблені з українського металу, хіба не піднімали сільське господарство на території всього СРСР?
Нарешті, можна пригадати й інші сторінки спільної історії! Зокрема, Голодомор 1932-1933 років! Навіть якщо це і не був геноцид, але ж все одно з голоду в Україні загинули тоді 3,5-4 мільйона людей (або навіть більше) при загальній чисельності населення в 30 мільйонів! У Росії також було немало загиблих в ті роки, але ж пропорція була абсолютно іншою?..
Під час Другої світової війни Україна була окупована німцями повністю, включаючи Київ. Спочатку все промислове устаткування в Україні, що не встигли вивезти до Росії, знищували при відступі радянські війська, потім залишки спалювали також при відступі німці.
А от якби в Кремлі ухвалили рішення в 1941 році більше сил спрямувати на захист Києва, а не Ленінграда і Москви, то Україна могла б постраждати не так сильно? До речі, лише відносно невелика територія Росії була в ту війну окупована німцями і ненадовго – на відміну від України.
Ну і не забуватимемо про Чорнобильську катастрофу! Адже рішення про будівництво атомної електростанції під Києвом ухвалювалося в Москві!? А розсьорбувати наслідки широкомасштабної катастрофи довелося Україні? А це багато і багато мільярдів доларів економічних втрат, причому, колосальні витрати Україна здійснює на ці цілі щорічно й досі!..
При цьому за оренду української території в Севастополі під свій військовий флот Росія платить Києву дуже мало – в порівнянні з світовими розцінками?!
Ну і яке, вибачте, після всього цього Кремль має моральне право відключати Україні газ і вимагати європейської ціни на нього? А українська влада хіба не може і не має звернутися до міжнародних судових інстанцій з позовом до російського уряду - у зв`язку з його обурливими нинішніми діями, зокрема, відключенням газу і вимогою необґрунтовано високої ціни?..
Світлана РУДЕНКО
|