За 55 років на місці Чорнобильської АЕС має бути екологічно безпечна зона. Таку мету передбачено у відповідній загальнодержавній програмі, яку ухвалила Верховна Рада. Незалежні екологи сумніваються, що її вдасться досягти у визначені терміни. Причина – відставання з будівництвом сховищ ядерних відходів та відпрацьованого палива.
До 2064 року мають завершитися демонтаж чорнобильських атомних блоків та очищення промислового майданчика. Все це – коштом України, міжнародної технічної допомоги та внесків фізичних і юридичних осіб. За цей час передбачається остаточно зупинити вцілілі енергоблоки, законсервувати їх і витримати понад двадцяти років перед цілковитим демонтажем реакторні установки.
Найбільше дивує те, що левову частку фінансування цих заходів бере на себе держава, а от компанія «Енергоатом» звільняється від фінансової відповідальності за вивід з експлуатації одного зі своїх підприємств, сказав «Німецькій хвилі» Олексій Пасюк з Національного екологічного центру. На думку еколога, фінансувати такі заходи мають не платники податків.
Екологи, каже Пасюк, домагаються, аби «Енергоатом» вже сьогодні накопичував кошти від прибутків АЕС для їхнього подальшого безпечного для довкілля та людей закриття.
|