Минулого тижня прем’єр-міністр заявила про те, що Міністерство охорони здоров’я позбавляється права централізовано закуповувати інсулін для діабетиків. Натомість призначені для цього в бюджеті гроші хворі отримають на руки і куплять необхідні саме їм препарати, а не ті, що нав’язували їм згори.
Однак, як видаватимуть гроші і скільки - поки невідомо. Бо сам механізм уряд має затвердити лише завтра. А вже сьогодні громадські організації занепокоєні – кажуть готівку на руки видавати не можна - на ліки її все одно не вистачить. Марина Петрова досліджувала цю тему.
Діабетики стривожені. Не знають, як діставатимуть життєво необхідний інсулін. У палатах ендокринологічної лікарні всі розмови про урядові наміри видавати хворим не сам інсулін, а гроші на нього.
Анатолій Курята, хворий на цукровий діабет: «Будут давать какие-то там или деньги или ваучеры.Я считаю, что то положение, которе было - что мы приходили к своему врачу, брали рецепт, шли и брали лекарства и нас это устраивало, а сейчас это будет ужас».
За рецептом в аптеках інсулін отримували лише кияни. Решті його видавали лікарі-ендокринологи. Тепер і вони занепокоєні. Адже дози й препарати у хворих різні і до того ж змінюються, як і інфляція. А сума грошей від держави – ні.
Галина Сугерей, заступник головного лікаря з ендокринології Олександрівської лікарні м.Києва: «Мы не знаем, будут ли это равные суммы для каждого больного, ведь инсулины стоят по-разному. Если они будут получать одинаковую стоимость ваучера, то есть одному может быть достаточно, даже с избытком, а второму будет не хватать и естественно он будет свои деньги – а сможет ли он найти эти деньги».
Вартість інсуліну, без якого діабетик може померти, коливається від 140 до 420 гривень. Громадські організації порахували – на усіх понад 180 тисяч інсулінозалежних грошей забракне.
Людмила Петренко, президент Міжнародної діабетичної федерації України: «То, что сегодня прелагается выдать на руки больному, действительно не хватает на это, чтобы нормально полноценно вести образ жизни диабетикам. Я думаю, что не трудно было нас пригласить в Минздрав для решения и узнать до конца нашу позицию по этому вопросу».
Міністерство охорони здоров’я нововведення, до його затвердження урядом, не коментує. Громадські організації закликають – хворим потрібна не готівка, яку є спокуса витратити на харчі, а рецепт для аптеки. Тоді допомога справді буде адресною.
|