Політологи погоджуються, що безпрецендентна криза призведе до загальнонаціональних протестів.
Політичні експерти вважають, що загальнонаціональні протести в Україні розпочнуться влітку і сягнуть свого апогею в четвертому кварталі 2009 року.
Цю тему вони обговорювали 3 лютого на засіданні круглого столу "Оцінка соціально-політичної ситуації в Україні, російсько-українські відносини після газового конфлікту".
Директор Центру соціальних досліджень "Софія" Андрій Єрмолаєв зауважив, що наразі проходить лише перша реакція на кризу, так звана "інерція очікування", і, за його прогнозами, вона триватиме ще 30-50 днів.
Другий етап, за словами політолога, це "етап переживання" і він характеризуватиметься фрагментарно і "спекулятивно використовуватиметься в політиці".
Третій етап реакції на кризу - це "захист умов свого життя". На думку Єрмолаєва, з середини 2009 року розпочнуться протестні рухи і, швидше за все, вони переростуть в загальнонаціональні маршові акції протесту.
"Цей етап критичний. Він буде четвертому кварталі цього року... може співпасти боротьба за нову систему з дном кризи", - сказав він.
Разом з тим, підкреслив Єрмолаєв,"в Україні мінімальний успішний досвід масових протестів, і, можливо, це зіграє якусь свою роль". Він резюмував, що все-таки саме соціальна напруга буде основною темою поточного року.
У свою чергу директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко підкреслив, що в Україні наразі триває "безпрецедентна криза довіри до влади".
Він відзначив, що такої кризи довіри "не спостерігалося за всю історію країни" і ця криза, на переконання Фесенко, може спровокувати запит про зміну влади або масові акції протесту.
Соціолог холдингу Research&Branding group Євгеній Копатько погодився з тим, що в IV кварталі 2009 року буде пік масових протестних акцій і "дно кризи".
Він зазначив: "Очевидно, українці очікують кризи на початку весни... якщо впадемо до ями, ми з неї довго не виліземо".
За словами експерта, оскільки Україна одна з тих країн, які в останню чергу відчули вплив світової економічної кризи, відповідно і процес відновлення відбудеться пізніше, ніж в інших країнах.
Присутній на круглому столі директор Українського філіалу Інституту країн СНД Володимир Корнілов також розділив думку своїх колег щодо протестів та оздоровлення економіки країни.
|