Допомогти людям пережити кризу мають профспілки. За українським законодавством це організація, основним завданням якої є захист соціально-економічних прав та інтересів працівників.
Хоча жодне з прав – навіть право на працю, в Україні профспілки не захистили. І якщо потужні страйки, організовані профспілками у Франції чи Греції, змушують рахуватися з вимогами трудівників, у нас профспілки доєднуються уже в час пік людського гніву. Експерти невиконання головної місії профспілок пов‘язують з їхньою заангажованістю.
Рабська праця. Саме так називають у Міжнародній організації праці несвоєчасно виплачену зарплату. Українським працівникам держава винна вже більше мільярда гривень. В усьому світі всі права робітників відстоюють профспілки.
Однак в Україні реальним досягненням профспілкового руху за всю незалежність був хіба що масовий страйк шахтарів 98-го року з вимогою виплатити заборгованість. Після цього профспілки почали війну за майно. Влада говорить з ними лише в період підписання генеральної угоди. Хоча згідно з українським законодавством ні держбюджет, ні підвищення тарифів не можна ухвалити без згоди з профспілками.
Мирослав Якібчук, голова Національного форуму профспілок України: «Чому ? Тому що ми не організовані, тому що політичні партії контролюють профспілковий рух і вони виступають тоді, коли про це їм кажуть, а не тоді, коли їм це потрібно».
Генеральна угода уряду з Федерацією профспілок підписується від імені всіх трудящих України. Навіть якщо ви не є членом жодної з профспілок – житимете за статтями угоди.
Олександр Щурік, лідер обласної організації Федерації профспілок України: «Согласно всем этим нормам профсоюзы - одна из сторон, которая отстаивает интересы трудящихся и народа, подписывает за всех людей, за нас с вами подписывает весь тот набор социальных гарантий, конституционных услуг, по которым мы с вами живем в этой стране».
Федерація профспілок України попереджує уряд про загальнонаціональний страйк. Кабінет міністрів не виконує умови генеральної угоди.
Василь Хара, голова Федерації профспілок України: «У цих умовах у профспілковій організації не бачать іншого виходу, як перейти до рішучих дій та вдатися до вступу у трудовій спір з Кабінетом міністрів, щоб змусити уряд виконувати свої зобов’язання».
Нині профспілки мають шанс стати не партійними об’єднаннями, а реальною силою. І йдеться не лише про зарплати чи умови праці. Вона повинна захищати громадян від роботодавців та влади, а не навпаки – владу від громадян.
|