– Особливо турбує заборгованість по економічно активних підприємствах. Адже з початку року лише по Ужгороду з’явилось 8 нових підприємств, які до цього часу не мали заборгованості з виплат зарплатні, – каже т. в. о. заступника голови облдержадміністрації Омелян Мателешка. – Здебільшого це державні підприємства. Наприклад, Ужгородська дистанція колії боргує працівникам 221,7 тисячі гривень. У списку багато державних підприємств, які мають, здавалось би, невеликі борги, але в загальній сумі це немалі кошти: до прикладу, державне підприємство «Племінне бджологосподарство» має борг у сумі 54,5 тис. грн., Мукачівська філія «Військторгсервіс» – 12,3 тис. грн. Заборгованість на цих підприємствах виникла ще торік і постійно зростає.
Надзвичайно турбує і ситуація на ДП «Батьовський комбінат хлібопродуктів», що підпорядковане Держрезерву України. «Заборгованість критична – майже 320 тис. грн., – вона щомісяця зростає. Колектив вже кілька місяців не бачив зарплатні. Обласна і районна влада зустрічались із людьми, їхній терпець уривається, і працівники готові до крайніх дій, якщо терміново не буде вжито заходів, – наголосив Омелян Іванович. – Проблема банальна – немає дозволу Держрезерву України на помел зерна. Чомусь це тягнеться місяцями і через незрозумілу бюрократію потерпають люди. Ми неодноразово зверталися у держрезерв – реакція нульова».
Але найбільший головний біль області – державне підприємство Солотвинський солерудник – підприємство, підвідомче Мінагрополітики. Через затоплення шахт солерудник вже тривалий час не здійснює виробничу діяльність, а отже, не заробляє коштів. Борг по зарплаті шахтарям, гірничорятувальникам зростає. «Знову ж таки не зрозуміла позиція уряду з цього питання. Скільки ми не зверталися до Мінагрополітики, проводили виїзні засідання сесії облради, били на сполох – віз й досі там», – констатує Омелян Мателешка.
Загалом найбільша частка боргу по зарплаті серед державних підприємств саме серед підпорядкованих Мінагрополітики: зокрема тільки по радгоспу-заводу «Виноградівський», де понад 1200 га землі заростають бур’яном, на 1 січня борг сягнув 360,5 тисячі гривень. По агропромисловому підприємству «Радгосп-завод «Мукачівський» – 200 тисяч. Аби вийти із цього тупика, обласна державна адміністрація зверталася у відповідне міністерство. Проте ніякі рішення з цього питання нема. Аналогічна ситуація і з Закарпатською геологорозвідувальною експедицією, де борг на 1 січня становив 109,5 тис. грн. і продовжує зростати.
На рівні області вживаються всі заходи, щоб стабілізувати ситуацію: обласна комісія з питань погашення заборгованості із виплат заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат щомісяця заслуховувала керівників таких підприємств, проводить роботу з кожним окремо взятим керівником-боржником. Однак вплинути на державні підприємства практично неможливо, залишається надсилати листи у Кабінет Міністрів та відповідні міністерства. Однак реакції – ніякої, повідомили
zakarpatpost.net в у
правлінні інформації та зв’язків із громадськістю облдержадміністрації.