Число нерухомості, що здається в оренду, зростає в геометричній прогресії. Варто лишень пройтися вулицею Корзо, що в Ужгороді, й стає зрозуміло – «криза дістала!». Через падіння реальних доходів закарпатців численні бутіки і магазини втратили покупців і вимушені припинити торгівлю. Щодо купівлі-продажу нерухомості, то тут наразі майже повний застій, хоча оголошень з цього приводу – хоч відбавляй
- Нині здається і продається так багато житла через те, що чимало людей взяли кредити з метою придбати нерухомість або під бізнес, або під помешкання. Більшість з них сподівалися на те, що ситуація буде стабільною, тож без проблем зможуть сплачувати позику банку. Але через кризу відчутно зменшилася купівельна спроможність населення, адже більшість громадян брали кредити не в гривнях, а у іноземній валюті завдяки низьким відсотковим ставкам, - пояснює спеціаліст з нерухомості однієї з консалтингових компаній Ужгорода В’ячеслав Міщенко.
За словами В’ячеслава, люди, які зараз вичікують з продажем квартири, сподіваються, що ціни незабаром піднімуться. Але штучного підняття вартості нерухомості вже не буде, стверджує він. Можливо, незначне зростання почнеться після того, як банки розпочнуть іпотечне кредитування.
Тим не менш, наразі значна категорія людей, які хотіли продати нерухомість, чекають кращих часів і, щоб мати хоч якийсь зиск з придбаних приміщень, намагаються здати їх в оренду. Як пояснює спеціаліст з нерухомості, з кожним тижнем орендна плата зменшується. Якщо раніше орендну плату фіксували в доларах, то тепер у гривнях і по заниженому курсу. Зростання кількості орендодавців пов’язане також і закриттям багатьох компаній, через кризу. Або більшість з них в цілях економії переїхали з центральних вулиць міста на околиці, де орендна плата значно дешевша.
Щодо прогнозів на майбутнє, на думку фахівця, слід очікувати вельми суттєвого падіння цін. Цілком ймовірно, що однокімнатна квартира коштуватиме в межах десяти тисяч доларів. Уже зараз вартість добротної однокімнатної квартири в Ужгороді в цегляному будинку становить близько 25 тисяч доларів. Хоча вже є пропозиції і за 20 тисяч, якщо добре пошукати (раніше 35-40 тисяч). Якщо вартість двокімнатних квартир коливалася в межах 50-60 тисяч доларів, тепер - 30-45 тисяч, хоча вже зараз є «гарячі пропозиції» за 25 тисяч. Трикімнатна квартира в панельному будинку коштувала 70 тисяч, тепер її можна придбати за 30 тисяч. Є ще одна категорія квартир, які продають банки, але ріелтори не радять купувати такі помешкання. Це ризикові купівлі, бо попередні власники можуть подати позовні заяви і радісне придбання може обернутися тривалою судовою тяганиною.
Винними у попередньому зростанні цін на квартири є великий попит, який спонукав банки видавати без детальної перевірки масу кредитів, та ріелтори-перекупники, що штучно піднімали вартість житла з метою заробити на відсотках від продаж. До слова, в Ужгороді минулого року було близько півсотні агентств нерухомості, а це вже занадто на таке місто. Зараз більшість з них закрилась. Загалом, стверджує В’ячеслав, на ринку нерухомості достатньо було б і 10-15 агенцій.
Роман СЕНИШИН,
|