«НЕДІЛЯ»
Меню сайту


Розділи новин
Закарпаття
Ужгород
Україна
Політика
Суспільство
Економіка
Фінанси
Бізнес
Наука та ІТ
Культура
Здоров’я
Цікаво
Спорт
Кримінал
Надзвичайні ситуації
Гола правда
Таке життя
Світ
Скандали



Календар новин
«  Березень 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031



Форма входу


Пошук

 

Друзі сайту





Вітаю Вас, Гість · RSS 23.11.2024, 21:35:25

Головна » 2009 » Березень » 8 » Із щоденника Сергія Федаки…



Із щоденника Сергія Федаки…
11:33:57

Потушняк forever

 

Закарпаття страшенно багате на таланти, але ставиться до них не надто по-материнськи – швидше, як мачуха. Тому десятки і сотні наших краян реалізували себе далеко від рідної землі. Всередині же тяжче. Хоч Закарпаття – край цілком письменницький, у цікавому трактаті В.Даниленка про сучасну українську літературу «Лісоруб у пустелі» названо як три найбільш письменницькі регіони у державі зовсім інші області, про нас же мовиться побіжно. Великою мірою у такій ситуації винні ми самі, бо недостатньо голосно заявляємо про своє місце в українській культурі, хоч маємо геніїв справді національного масштабу.

 

Один із них – Федір Михайлович Потушняк, що творив буквально в усіх родах і жанрах літератури, а ще був етнографом, археологом, філологом, літературознавцем. Одним словом, гуманітарієм у найширшому розумінні. На жаль, його авангардна поезія повертається до нас тільки зараз – завдяки нещодавно виданому збірнику «Мій сад». А днями на відзначення 99-річчя з дня народження видатного закарпатського письменника Федора Потушняка у його рідному селі Осій відбулися літературні читання. Іван Петровцій, що є віддаленим родичем письменника, поділився спогадами про спілкування з родиною.

 

Виявляється, прадід Петровція був справжнім місцевим опришком, а батько Потушняка – сільським старостою. На тому ґрунті мали гострий конфлікт, через який опришок схопився за рушницю. На щастя не поцілив. Старий Михайло Потушняк тричі їздив за кордон на заробітки, завдяки чому і зміг потім підняти своїх синів. А два роди, між якими була стрілянина, врешті-решт навіть породичалися. Юний Федір вчився у Берегівській гімназії, куди з іронії долі власті спрямовували викладати найбільш запеклих українських націоналістів – емігрантів з Галичини і УНР.

 

Потім Прага і знайомство за першоджерелами з наймодернішою європейською, передусім французькою поезією. Вчителювання у рідному краї, який об’їхав велосипедом уздовж і впоперек, збираючи етнографічні і археологічні артефакти. Робота у Підкарпатському обшестві наук, плідна видавнича діяльність, численні збірки поезій. Мобілізація на фронт, перехід на радянський бік, відбування полону в Івано-Франківську (тоді ще Станіславі), повернення додому завдяки П.Лінтуру, викладання в університеті, який з’їв чимало нервів і вкоротив віку. Ідеологічні проскрипції, кампанії у пресі і рання смерть за кілька тижнів до 50-річчя. Але скільки ж різноманітних текстів і якої високої якості він встиг опублікувати!

 

Лишилася величезна бібліотека у батьківській хаті в Осої – одна з найбагатших приватних книгозбірень на Закарпатті. Чимало згоріло разом з тією хатою, дещо береглося в І.Петровція. То ж не дивно, що з ініціативи сільського голови Василя Турянина і голови культурницького фонду «Спадщина» Мирослава Паппа вирішено проголосити наступний рік, що лишився до сторічного ювілею, «Роком Потушняка» – якщо, звісно, цю ідею підтримає місцева інтелігенція. У планах ентузіастів привернути увагу широкої громадськості як у краї, так і по інший бік Карпат до цієї непересічної постаті ренесансного масштабу.

 

Серед найближчих (і найдешевших) задумів, які вже почали реалізовуватися – випуск пам’ятного значка з портретом Потушняка, навчальної карти до курсу літературного краєзнавства «Шляхами Потушняка». Сільські підприємці пообіцяли посприяти встановленню в Осої меморіальної дошки. Планується і ряд масових акцій, однією з перших стане у травні літературно-мистецький фестиваль у тому ж Осої. Ідеально було би зібрати детальні спогади учнів Потушняка, котрих чимало серед нинішньої наукової еліти краю. У ці ж дні надійшла і сумна звістка – помер після тривалої хвороби син ювіляра, археолог Михайло Потушняк.

 

Проте число шанувальників творчої спадщини Ф.Потушняка таки зростає. Справа честі – відзначити ювілей так, аби він прозвучав на цілу Україну, по-справжньому повернувся на рідну землю. Для цього вже чимало зробили етнограф М.Тиводар, літературознавець Л.Голомб, видавці І.Ребрик і Д.Федака, письменник В.Кузан. Але чимало ще й належить зробити. Це потрібно не так самому Потушняку, який споглядає нас зараз з висоти вічності, як нам самим, аби через призму його творів зрозуміти своє місце у цьому світові, у цій державі, на нашій рідній карпатській землі.

 

Сергій ФЕДАКА, газета «НЕДІЛЯ»
 
 
 
Категорія: Закарпаття | Переглядів: 563 | Додав: nedilya


Також читайте на zakarpatpost.net
БЮТ экстренно собирает Раду, чтобы отменить соглашение о ЧФ
ДАІ запропонувала нові правила дорожнього руху
Ученые предрекают Земле апокалипсис из-за гигантской магнитной бури в 2013 году
69 лет назад началась Великая Отечественная война
Погода у Закарпатті та Ужгороді 28 червня
Депутаты разрешат курить только под специальными знаками
Офіційний курс валют на 14 липня
Loading ...

Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Загрузка...
Загрузка...