Білоруські вчені планують боротися з хворобами та «нормалізувати агресивну поведінку людини» за допомогою імплантованих мікродатчиків.
Вчені планують використовувати у медичній практиці біочіпи – мініатюрні датчики з підвищеною чутливістю, які дозволятимуть за лічені секунди діагностувати у пацієнта патологічні процеси.
Біочіп представляє собою мікропластину (розміром менше 1 см. кв.), на якій розташовано близько 250 мікроелектродів, що ловлять електричні сигнали від живих клітин і тканин.
Аналіз цих сигналів після введення такого пристрою в організм людини або інсталяції на медичні інструменти при операціях допоможе медикам своєчасно зупиняти розвиток патологічних процесів, розповів заступник директора Інституту фізіології НАН Білорусі, професор Володимир Кульчицький.
Поки що біочіпи застосовують виключно в наукових цілях - для дослідження механізму комунікації клітин головного мозку, зокрема клітин гіппокампа. Учені моделюють природні процеси, які відбуваються або можуть відбутися в головному мозку пацієнта в результаті черепно-мозкової травми, крововиливу, запальних та інших захворювань. При цьому з чіпами контактують тонкі зрізи мозку експериментальних тварин.
«Коли ми детально вивчимо механізм взаємодії нервових клітин, відкриються можливості тренування пам’яті, відновлення її у разі порушення і навіть лікування деяких захворювань головного мозку», - зазначив Кульчицький.
У недалекому майбутньому фахівці планують відпрацювати на практиці технологію дії чіпів безпосередньо в організмі людини.
У перспективі учені сподіваються, що біочіпи допоможуть лікувати не тільки фізичні, але і психічні захворювання, зокрема нормалізувати агресивну поведінку людини, запобігати виникненню у нього думок про самогубство тощо.
|