Володимир Гундяєв народився у сім’ї священика. У 22 роки прийняв постриг.
У радянські часи митрополит співпрацював із Комітетом державної безпеки СРСР, був там «агентом Михайловим». Кажуть, що на початку 1990-х він скупив архівні документи, які підтверджували співпрацю багатьох діячів РПЦ із КДБ. Використовував їх нібито для шантажу та впливу.
Наприкінці 1990-х Кирило опинився у центрі тютюнового скандалу. Тоді через штаб гуманітарної допомоги РПЦ в Росію провозили по мільярду цигарок щомісяця. Вони не обкладалися митом, оскільки за документами значилися як гуманітарна допомога. Церкві вдалося заробити кілька сотень мільйонів доларів, а статки Кирила тоді оцінили у $1,5 млрд. Нині вони сягають нібито $4 млрд.
-Митрополит Кирило - активний і досвідчений бізнесмен. У його інтереси входить торгівля на біржі, нафтовий бізнес, торгівля металами й автомобілями, — розповідає Олександр Солдатов, який вивчає діяльність ієрархів РПЦ.
Із 2002-го митрополит Кирило мешкає у пентхаусі - квартирі в надбудові на даху будинку - на набережній із видом на собор Христа Спасителя.
Серед делегатів Собору, на якому обирали Патріарха, було чимало бізнесменів, зокрема й українських. Так від Донецької єпархії поїхав власник металургійного заводу «Донецьксталь» Віктор Нусенкіс. Конотопська єпархія послала директора компанії «Енергоатом» Андрія Деркача.
-У 1990-х важко було уявити щось подібне. Тоді запрошували здебільшого мирян, які працюють при церквах. Нині Собор перетворився на з’їзд підприємців. Вони обрали людину, з якою їм найзручніше буде співпрацювати, - каже професор московської духовної академії Андрій Кураєв.
Протоієрей Української православної церкви Московського патріархату 40-річний отець Георгій (Коваленко) каже, що серед делегатів Собору бізнесменів було 8%.
-Усі вони люди віруючі. Після голосування жодних дискусій на тему обрання патріарха не було. На все воля Божа.
|