Державне управління охорони навколишнього природного середовища в області на депутатських комісіях обласної ради провело захист Проекту положення про перелік регіонально-рідкісних видів рослин, які не занесені до Червоної книги України і потребують охорони в межах області. Екологи до нього віднесли 405 видів рослин.
Як повідомили газеті «НЕДІЛЯ» у прес-службі Держуправління охорони довкілля, заготівля (збирання) видів рослин, занесених до даного Переліку, плодів, насіння, частин цих рослин здійснюватиметься організаціями та установами лише за дозволами, виданими держуправлінням на підставі лімітів, затверджених ОДА. Затвердження даного Переліку має відбутися на сесії облради наприкінці березня. Організація збереження таких видів рослин покладатиметься одразу на кілька органів - місцеві ради, місцеві державні адміністрації, природоохоронні установи, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в області, Державну обласну екологічну інспекцію. До охоронного переліку увійшли такі види, як деревій, будяк, золототисячник, глід, підсніжник білосніжний.
Чи не вплине така заборона на постачання для крайових аптек фітолікарських препаратів? Відповідь на це питання «НЕДІЛЯ» шукала у фахівців.
Завідувач аптеки №130 м.Ужгород Єлизавета БИСАГА:
- Думаю, жодним чином така заборона не відіб’ється на постачанні фітолікарських препаратів. Тому що рослини, які використовують для їх виготовлення, спеціально культивуються і вирощуються на прилеглих до фабрик територіях. У нашій області взагалі нема жодної фабрики та структури, яка б займалася переробкою і заготівлею лікарських трав. Ще в радянські часи було таке, що влітку працівники аптек самі займалися збором лікарських рослин, сушили їх і безпосередньо продавали або здавали на фармацевтичну фабрику. Зараз подібна практика відсутня. Тож фітопрепарати закуповуємо з Житомирської та Тернопільської фітофабрик. На Україні подібних фабрик є достатньо і вони більшу частину сировини вирощують самостійно. На території Закарпаття, можливо, і є якісь приватні структури, які займаються збором лікарських трав, але до фармацевтичного виробництва вони жодного відношення не мають.
Професор, доктор біологічних наук, розробник відомого бальзаму Василь КОМЕНДАР:
- Особисто надавав консультації екологам щодо внесення певних видів рослин до охоронного переліку. В Карпатах є рідкісні види рослин, які не внесли в загальнодержавну Червону книгу, ці види ми занесли в регіональну Закарпатську Червону книгу. Якщо не будемо вживати жодних заходів, то вони можуть зникнути в нашому регіоні, про них читатимемо лише в книжках.
|