Останнім часом на Закарпатті почастішали випадки наруги над пам’ятниками.
І відразу довкола цього з’являються спроби певних сил «пришити» політику та переслідування національних меншин. Останнє категорично заперечують самі правоохоронці, стверджуючи, що йдеться про банальне хуліганство.
Так, 9 березня у Воловецький райвідділ міліції надiйшло повiдомлення від невiдомої особи про те, що на Верецькому перевалi на межi Закарпатської та Львiвської областей облито червоною фарбою монумент, присвячений 1100-літтю з часу переходу угорцями Карпат.
Виїздом слідчо-оперативної групи на мiсце подiї встановлено, що по периметру монумента зроблено написи жовтою та синьою фарбою «Слава Українi - 1939 р.», «Тут була Карпатська Україна» та намальовано державну символiку у виглядi тризубу. А тумба пам’ятника в нижнiй частинi облита фарбою червоного кольору.
Не минуло й тижня, як маємо нову НП. Зранку 15 березня в чергову частину міського управління міліції надiйшло повiдомлення вiд чергового Ужгородської мiської ради про те, що на площі Петефi невiдомою особою облито фарбою бiлого кольору пам’ятник Шандору Петефi - революцiйному дiячу Угорської Республiки. До слова, цього дня угорці святкували річницю своєї революції й покладали квіти до пам”ятника Петефі.
Пам’ятник невдовзі було очищено від фарби. Про подію інформовано МВС. Тих, хто це скоїв, розшукує міліція.
- Пам’ятник на Верецькому перевалі не входить до розряду культурних пам’яток краю і, відповідно, не складає історичної цінності. На відміну від пам’ятника Шандору Петефі в Ужгороді, - коментує обидві події начальник ГУМВС України в Закарпатській області полковник міліції Павло Кононенко. - Проте в обох випадках міліція розшукує хуліганів. З цієї нагоди звертаюся до представників угорської спільноти: обидві події--це звичайнісіньке хуліганство! Їх ні в якому разі не слід трактувати, як якісь політичні, расові чи етнічні переслідування національних меншин на Закарпатті. Міліція робить все, аби знайти й покарати хуліганів. Вирішується питання про порушення кримінальних справ.
- У зв’язку з нещодавніми актами вандалізму, Управлінням СБУ в Закарпатській області, в рамках визначеної чинним законодавством компетенції органів Служби безпеки України, здійснюється пошук осіб, причетних до скоєння екстремістських дій. Також нами проводиться відповідна робота, покликана забезпечити міжнаціональну злагоду в українському суспільстві, попередити антиконституційні та екстремістські прояви на основі міжетнічних стосунків, що можуть бути спровоковані вищезгаданими протиправними проявами. З огляду на багатовікове мирне проживання на Закарпатті представників різних національностей, керівництво УСБУ в Закарпатській області вважає вказані прояви маргінальними і не характерними для ментальності та традицій мешканців краю, - йдеться у заяві прес-служби УСБУ в Закарпатській області.
Якщо хуліганів знайдуть, їх очікує кримінальна відповідальність. Нагадаємо, що ст.296 Кримінального кодексу України (Хуліганство) передбачає за грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства (а саме так можна трактувати наругу над пам’ятниками) покарання від штрафу в 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян до обмеження волі на строк до 3 років. А ст. 298 (Нищення, руйнування чи псування пам’яток історії або культури)--штраф до 100 мінімумів або обмеження волі на строк до 3 років.
|