Якби НБУ обмежив можливість банків для валютних спекуляцій та ввів обов’язковий продаж експортної виручки, ситуація з курсом в Україні була би стабільною.
Нацбанк міг би стабілізувати курс гривні за чотири кроки. Насамперед для цього необхідно було обмежити можливість банків для валютних спекуляцій та ввести заборону на формування валютних резервів під активи в доларах.
Таку думку висловив заступник голови НБУ Олександр Савченко в інтерв’ю газеті "Дзеркало тижня", опублікованому в суботу, 21 березня.
За його словами, перш за все необхідно було обмежити можливості для банків купувати і продавати валюту за рахунок власних коштів.
"Тому очевидними були пропозиції не тільки скоротити як мінімум удвічі ліміт відкритої довгої валютної позиції безпосередньо банків, а й очистити їх від позабалансових статей, запровадивши окремий норматив", - підкреслив Савченко.
При цьому він відзначив, що дану норму необхідно було ввести мінімум чотири місяці тому. Це підвищило б пропозицію валюти на ринку мінімум на 3-4 мільярди доларів, водночас обмеживши можливість додатково заробляти на різких коливаннях курсу.
Другим кроком НБУ, на думку Савченка, мала стати заборона на формування валютних резервів під активи в доларах або в іншій іноземній валюті.
"В портфелях наших банків валютні кредити мають дуже велику питому вагу. Тому в міру погіршення якості цих портфелів у банків виникла необхідність додатково нарощувати свої валютні резерви під ці кредити. Чим було сформовано досить значний додатковий попит на долар", - пояснив він.
Крім того, НБУ мав своєчасно ввести 100% обов'язковий продаж експортної виручки. Зараз, вважає заступник голови НБУ, такі дії робити недоцільно, оскільки основний відтік валюти вже відбувся.
Також необхідно було скоротити терміни розрахунків за експортно-імпортними контрактами зі 180 до 90 днів. Савченко уточнив, що зараз це питання знаходиться в компетенції Мінекономіки, що значно затягує прийняття такого рішення, тому необхідно повернути цю функцію НБУ.
"Усе це - очевидні і нормальні заходи, яких необхідно було своєчасно вжити. Тоді ми не мали б такої ситуації з курсом", - підкреслив Савченко.
Наразі офіційний курс НБУ становить 7,70 грн. за долар і 10,52667 грн. за євро. Втім, на міжбанківському ринку торги в п’ятницю завершилися в діапазоні 8,28-8,33 грн. за долар і 11,2497-11,3316 грн. за євро.
Курс купівлі долара в обмінниках 20 березня становив 8,15-8,32 грн., курс продажу - 8,35-8,55 грн. Готівковий євро банки продавали по 10,50–11,31 грн., купували по 11,20-11,84 грн.
|