«НЕДІЛЯ»
Меню сайту


Розділи новин
Закарпаття
Ужгород
Україна
Політика
Суспільство
Економіка
Фінанси
Бізнес
Наука та ІТ
Культура
Здоров’я
Цікаво
Спорт
Кримінал
Надзвичайні ситуації
Гола правда
Таке життя
Світ
Скандали



Календар новин
«  Березень 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031



Форма входу


Пошук

 

Друзі сайту





Вітаю Вас, Гість · RSS 27.11.2024, 14:11:33

Головна » 2009 » Березень » 23 » Закарпаття: Карпатська Україна



Закарпаття: Карпатська Україна
12:04:58

Із щоденника Сергія ФЕДАКИ…

 

Минулий тиждень пройшов під знаком 70-річчя цієї маленької держави. У вівторок Спілка письменників провела ювілейний вечір поезії. Сучасні автори читали своє, а студенти коледжу культури – наших попередників. Дійство тривало у ляльковому (колишньому Руському) театрі, де свого часу постійно бували А.Волошин та його сподвижники. Здавалося, що вони і зараз слухають нас із темряви залу.

 

У середу було відкрито оновлену експозицію про Карпатську Україну у Закарпатському краєзнавчому музеї. У першій кімнаті – унікальна колекція тогочасних військових і жандармських уніформ – переважно оригінали і один муляж. У другій – тогочасні газети, плакати М.Михалевича. Третя кімната – меморіальна, з особистими речами  А.Волошина. Його письмовий стіл і розкішне дзеркало, крісла з богословської семінарії, де він викладав. Повернуті з Москви останні окуляри нашого президента. Його папери і книжки, передані президентовою племінницею Е.Дутко. Священицькі шати монсиньора Волошина.

 

У сусідньому ж музеї-скансені відбулася лекція-бесіда для шкільної молоді із демонстрацією хронікального фільму, знятого ще в ті часи Калеником Лисюком. Відтак – урочистості біля поховання дружини А.Волошин Ірини Петрик, що померла ще 1936 р., її могила біля будинку сільської школи. Потім був на вечорі у художньому коледжі. Два ветерани визвольних змагань Михайло Петричко і Михайло Шваб розказали майбутнім митцям про ті події. Подібні вечори відбулися у переважній більшості навчальних закладів області. Весь четвер – міжнародна конференція в національному університеті. Півтораста учасників на десятьох секціях. Буде видано двотомний збірник доповідей.

 

Також прийнято розлогу резолюцію, котру, як завжди, не буде виконано, а все ж... Того ж дня Степан Бандера-онук презентував книжку Петра Мірчука «Карпатська Україна» з унікальними фотографіями і двома десятками біодовідок про учасників подій. Вечері – прекрасний концерт у філармонії. П’ятниця позначилася зразу кількома акціями. Спершу в інституті підвищення кваліфікації державних службовців відбувся відеоміст (через Інтернет) між Ужгородом і Черніговом. Автор цих рядків спілкувався з чернігівським професором Тамарою Демченко. Приємно, що на берегах Десни прекрасно знають про події над Тисою. Звісно, їм там хочеться подробиць-деталей, бо суть історії саме в них. Просили книжок, котрі звідси туди практично не доходять.

 

Потім в обласній бібліотеці пройшла презентація спецвипуску київського журналу «Європа-центр», присвяченого Карпатській Україні. Ввечері – прем’єра п’єси І.Козака «Судний день». В основі – слідча справа А.Волошина, яку отримано до Ужгорода з Москви зусиллями О.Корсуна. Акторський тандем А.Філіпова (Волошин) і М.Фіщенка (слідчий Вайнсдорф) – це клас. Органічно вписалася у спектакль народна хореографія, поставлена М.Сачком.

 

Субота – грандіозний мітинг на Красному полі. На око – тисяч п’ятнадцять людей, більшість з прапорами, двогодинний концерт-реквієм. А перед тим Президент вручав нагороди у тій шкільній залі, де свого часу відбувся Сойм Карпатської України.  Підготовка у нас ведеться до останнього моменту, тому від свіжого лаку для підлоги було тяжко дихати  у залі (як і пару днів до того в університеті). Одній з дівчат із букетом стало погано. Нагороджувана лікарка О.Ганич мусила з нею вийти на свіже повітря, де ту відпустило.

 

Літня поетеса С.Малильо обдарувала Президента своїми віршами і від хвилювання спершу навіть забула узяти орден. Почалася же церемонія з вручення паспорта громадянина України єпископові М.Шашіку, що народився на Словаччині. У неділю мітинг на Красному полі, а потім і урочисте зібрання в Ужгороді  провела «Свобода».

 

Упродовж тижня кілька разів демонструвалися два фільми, зняті нашими телевізійниками. Перший – «Гіркота солодкої землі», художньо-документальна стрічка Л.Кешелі  з акцентом на особистості Волошина. Друге – суто документальне кіно, створене авторською групою Н.Штефуци, це її справжній успіх. Вийшло з десяток книжок, з-поміж яких хочеться виділити  підготований нашим обласним архівом збірник документів і матеріалів «Карпатська Україна» і спогади Ю.Бращайка «Що видів я на Закарпаттю...»

 

Сергій ФЕДАКА, газета «НЕДІЛЯ»
 
При передруці гіперпосилання на zakarpatpost.net обов’язкове!
 
 
 
Категорія: Закарпаття | Переглядів: 596 | Додав: nedilya


Також читайте на zakarpatpost.net
Український грабіжник тероризує Нью-Йорк: він став ворогом №1 для ФБР
Депутати Рахівщини прийняли Звернення до керівництва держави щодо нарахування оплати за спожиту електроенергію для горян
Акції ВО Свобода: у Києві зобразили "кремлівських карликів", у Львові повісили "Діму Сабачніка"
МВС розглядає кілька версій убивства заступника директора Інституту світової економіки
Муніципальна міліція та комунальники демонтували незаконну тимчасову споруду
Лікаря, який вивіз людей помирати на кладовищі, змусять їсти силою
ООН перепросила Білорусь за звинувачення у нелегальних поставках зброї в Кот-д'Івуар
Loading ...

Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Загрузка...
Загрузка...