Арктична крижана шапка тане настільки швидко, що може майже повністю зникнути вже через 30 років. Такого висновку дійшли американські дослідники, які вивчали за допомогою комплексних комп'ютерних моделей погоди й клімату цей полярний регіон.
Раніше вважали, що крига не зникне щонайменше до кінця століття, але вчені Муїн Венг із Об'єднаного інституту з вивчення атмосфери й океанів і Джеймс Оверленд із Тихоокеанської лабораторії вивчення морського середовища Національної адміністрації дослідження атмосфери й океану дійшли висновку, що процес танення криги проходить значно швидше.
Доповідь учених публікує сьогодні журнал "Вісник геофізичних досліджень".
"Арктику часто називають планетарним холодильником, тому що лід допомагає охолоджувати атмосферу, відбиваючи сонячні промені в космос, - пояснив Венг. - Чим менше льоду, тим більше сонячного тепла поглинається океанською водою, що призводить до підвищення температури океанів і атмосфери".
Американські вчені прогнозують, що в найближчі 30 років площа льоду в Арктиці влітку скоротиться зі "звичайних" 7,5 млн. до 1,6 млн. кв. км. Торік мінімальний показник кількості льоду в Арктиці зареєстрували у вересні на рівні 4,6 млн. кв. км.
На думку вчених, найменше льоду залишиться в районі між Росією й Аляскою, а найдовше крига зберігатиметься в регіоні між Канадою та Гренландією.
|