У Львівській області працівники Управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю ГУМВС України викрили посадовців одного з комунальних підприємств Львівської міської ради та двох товариств з обмеженою відповідальністю Львова та Луцька. Вони, купуючи за бюджетні кошти 22 вагони трамваїв іноземного виробництва на загальну суму 10 мільйонів 550 тисяч гривень, штучно завищили їх вартість та привласнили понад два мільйони гривень бюджетних коштів.
З’ясувалося, що упродовж 2007-2008 років з бюджету, передбаченого на розвиток Львова, директор цього комунального підприємства отримав 10 мільйонів 550 тисяч гривень на закупівлю трамваїв. А вже потім було проведено відповідні два тендери у вигляді відкритих торгів.
Так, у 2007 році були оголошені перші відкриті торги тендерним комітетом комунального підприємства щодо закупівлі вузькоколійних трамвайних вагонів, які вже були у використанні.
У тендерних процедурах взяло участь львівське товариство з обмеженою відповідальністю, засновником якого є директор цього комунального підприємства (частка у статутному фонді – 92%), та яке згодом виграло торги на підставі запропонованої найнижчої ціни трамваїв. У результаті торгів між комунальним підприємством та львівським ТОВ було укладено відповідний договір.
У 2007 та січні-лютому 2008 року львівським товариством з обмеженою відповідальністю імпортовано на митну територію України та реалізовано 11 вагонів трамваїв іноземного виробництва, що належали цьому комунальному підприємства на загальну суму майже п’ять мільйонів гривень. Імпортерами трамвайних вагонів були дві німецькі компанії. У якості передоплати комунальному підприємству на банківський рахунок львівського ТОВ німецькі партнери перерахували кошти за трамвайні вагони в сумі майже п’ять мільйонів гривень.
Після фінансової оборудки львівське ТОВ з отриманих бюджетних коштів безпідставно перераховує 550 тисяч гривень на особистий рахунок директора комунального підприємства у якості фінансової позики, яку він привласнив.
Другі відкриті торги комунальне підприємство оголосило у квітні минулого року на закупівлю ще 11 вузькоколійних трамвайних вагонів, які були у використанні.
Цього разу у тендерних процедурах брало участь луцьке товариство з обмеженою відповідальністю, яке і стало переможцем на підставі запропонованої найнижчої ціни. Так, між комунальним підприємством та луцьким ТОВ було укладено договір поставки. Комунальне підприємство перерахувало майже п’ять мільйонів гривень бюджетних коштів на рахунок луцького ТОВ як попередню оплату на закупівлю 11 трамвайних вагонів.
Водночас встановлено, що на час проведення зазначених торгів у квітні 2008 року на луцькому ТОВ не було в наявності жодних трамваїв, які були у використанні або укладено договори на їх поставку. Надалі ТОВ закуповує п’ять трамваїв у львівського ТОВ (до речі, закупівельну вартість вагонів трамваїв підвищено та привласнено на 400 тисяч гривень) та шість трамваїв у шести приватних підприємців. Всі вони працівники другого приватного підприємства під головуванням «львівського комунальника».
З метою штучного завищення вартості останніх шести трамвайних вагонів посадовцями львівського ТОВ організовано та здійснено численні безтоварні фіктивні операції з купівлі-продажу. В наслідок таких дій кожен приватний підприємець отримав дохід в сумі 180 тисяч гривень, які зняті у банківських установах готівкою.
Таким чином, наслідком закупівлі луцьким ТОВ шести трамвайних вагонів, їх вартість завищено на мільйон вісімдесят тисяч гривень. Ці кошти привласнено.
Під час перевірки також з’ясовано, що реєстрація вказаних громадян як приватних підприємців відбулася в липні-вересні 2008 року. Ця дата не випадково збіглася з оформлення луцьким ТОВ продажу трамваїв комунальному підприємству. Отже вони зареєструвалися в органах ДПІ лише для однієї цієї фінансової операції. Після оформлення операції купівлі-продажу трамваїв у серпні - вересні 2008 року будь-якої іншої підприємницької діяльності ці особи не здійснювали.
Загалом у процесі придбання комунальним підприємством 22 трамваїв, які були у використанні, їх вартість штучно завищено на загальну суму два мільйони тридцять тисяч гривень. Факти розкрадання бюджетних коштів в особливо великих розмірах підтверджено відповідним актом контрольно-ревізійного управління у Львівській області.
Водночас встановлено, що всі придбані 22 трамвайні вагони з моменту свого перетину митного кордону України перебували на території трамвайного комунального підприємства.
За цими фактами, прокуратура Львівської області порушила кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч.5 ст.191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) Кримінального кодексу України.
|