Шестикласники загальноосвітньої школи №5 міста Хуст на Закарпатті провели відкритий урок, на якому обговорювали типові правопорушення серед неповнолітніх та передбачену за них кримінальну відповідальність. Тому в заході, крім учнів та педагогів, взяли участь і їхні батьки, а також начальник сектору дізнання Хустського МВ ГУМВС капітан Магдалина Монич.
Працівник міліції розповіла про те, що правоохоронці неодноразово проводять профілактичні бесіди і лекції з метою запобігання фізичного та психологічного насильства, вчинених дітьми та проти них, втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, наркоманію, проституцію, змушення жебракувати тощо. З особливою цікавістю школярі слухали, як можна уникнути зустрічі з лиходієм, не стати жертвою злочину. Обговорення реальних життєвих ситуацій переросло у живу, змістовну дискусію. Працівник міліції відповіла на численні запитання дітлахів.
Окрім цього, Магдалина Монич дала кілька порад батькам. Зокрема, як уберегти дитину від злочину і зловмисників. Тут слід ознайомити неповнолітніх з певними правилами безпеки. Насамперед, треба не тільки розповісти дітям, як правильно переходити вулицю, а, водночас, і як поводитися, коли чіплятимуться вимагачі, грабіжники чи хулігани. Не давати дітям великі суми грошей, золоті речі, обговорити з ними ймовірні наслідки їхніх розповідей товаришам про грошові заощадження, сховані в хаті, та інше. Окремо слід вказати й на заходи безпеки під час користування стільниковими засобами зв’язку: заборонити дитині користуватися «мобілкою» в громадських місцях, телефон завжди повинен бути у внутрішній кишені одягу, і в жодному разі не на “зашморгу”, інакше дитина може постраждати, якщо крадій зриватиме апарат; звук у “трубці” потрібно вимикати, достатньо поставити його на віброрежим; не можна передавати телефон іншим (подивитися, погратися чи для термінового дзвінка, буцімто комусь стало погано).
Варто також постійно нагадувати неповнолітнім про необхідність перевіряти чи перепитувати, перш ніж відчиняти двері. Бажано завжди цікавитися, з ким дружить дитина, де проводить вільний час, особливо вечорами. Обов'язково треба бути у курсі, чи приносить чадо додому якісь цінні речі, поцікавитися, звідки вони.
Міліція не може взяти на себе виховання дітей, вона втручається тільки тоді, коли малолітній -- на порозі до злочину або вже скоїв його. Останнім часом стали досить поширеними випадки вимагання неповнолітніми у своїх ровесників грошей. Коли дитина боїться виходити з дому чи безпричинно прогулює уроки -- це вже сигнал для тривоги. Слід обережно з'ясувати причину. Коли підтвердиться, що у дитини щось вимагають, погрожують їй, необхідно звернутися до працівників міліції.
Не зашкодять і домашні бесіди на тему ранніх сексуальних стосунків, нарко- чи алкозалежності, тютюнопаління тощо. Для цього у пригоді стануть приклади із життя. Працівники міліції вкотре нагадують: злочин краще попередити, ніж мати справу з його наслідками.
Агнеса КУРТЯК,
Хустський МВ ГУМВС України в Закарпатській області
|