Для окремих громадян заготівля металобрухту стала єдиним способом заробити якусь копійку. Брухт возять вантажівками, на підводах і на велосипедах. Але багато хто з таких «металістів» не обмежується лише очищенням населених пунктів від непотрібного залізяччя. Нечисті на руку громадяни крадуть ночами з осель та дач труби, металеву сітку, водяні помпи - словом, усе, що можна здати у пункти прийому металобрухту. В одній з областей днями серед купи брухту опинився навіть цілий украдений бульдозер! Така собі «металева» лихоманка. Лише от дуже часто цей, здавалося б, невинний “бізнес” межує з криміналом. Що це справді так, переконливо доводить спецоперацiя "Металобрухт", яку тепер проводить закарпатська міліція.
Метою відпрацювань є виявлення незаконних пунктів заготівлі металобрухту, затримання автотранспорту з металом, на який відсутні документи про походження. І вже маємо перші результати.
Так, на вул.Тельмана в Ужгороді на подвір’ї 29-річного господаря виявили та вилучили 400 кг металобрухту та ваги для зважування металу. На цій же вулиці спiвробiтники патрульної служби виявили в іншому дворі аналогічний незаконний «бізнес». Ним займався місцевий 34-річний житель.
Дуже часто у такі пункти потрапляє крадений метал. Так, два жителі села Концово на Ужгородщині звернулися днями в міліцію, розповівши, що з їхніх дворів за одну ніч невідомі особи поцупили ручні водяні помпи. Злодій здасть крадене за копійки, а люди сидітимуть без води...
У Великому Березному спiвробiтники ДАI затримали вантажівку "ЗIЛ", якою керував житель Ужгородщини. Авто перевозило шість тонн чорних металiв без супровiдних документiв. Довелося затримати його на штрафному майданчику.
Аналогічний випадок стався на Воловеччині. Тамтешні стражі порядку зупинили для перевiрки автомобіль "Даймлер Бенц", водій якого, 29-річний мукачівець, не зміг пред’явити супровідні документи на вантаж - 1200 кг брухту чорних металiв промислового походження. Автомобiль доставлено на штрафмайданчик.
А на вул.Будителiв в обласному центрі патрульні затримали 57-річного місцевого жителя. Металобрухт чорних металiв вагою 200 кг, який той перевозив без вiдповiдних документiв, вилучили.
У понеділок було відразу два затримання підпільних “металістів”. У Великому Березному спiвробiтники ДАI зупинили для перевірки автомобіль ВАЗ-2101 з причепом. 22-річний водій перевозив 300 кг металобрухту без документiв.
Водночас міліціонери з’ясували, що 42-річна жителька Виноградова скуповує метал, зокрема придбала у свого земляка вісім кілограмів брухту алюмiнiю по три гривнi за кілограм та один кілограм брухту мiдi по десять гривень. Навіщо пані знадобилося це залізяччя? На це запитання намагаються дати відповідь правоохоронці.
За інформацією заступника начальника УДСБЕЗ ГУМВС підполковника міліції Сергія Гунди, закарпатська міліція під час операції “Металобрухт” перевірила 25 пунктів прийому металобрухту із тридцяти чотирьох, які офіційно цим займаються. Загалом вилучено понад 11 тонн брухту чорних та кольорових металів.
У восьми випадках вирішується питання про порушення кримінальних справ. За відповідною статтею ККУ за таку незаконну діяльність передбачене покарання у вигляді штрафу від 100 до 500 неоподатковуваних мінімумів (1700-8500 гривень) або громадські роботи.
До слова, на Закарпатті жоден суб’єкт підприємницької діяльності не має дозволу на експорт металобрухту. Зібраний брухт чорних та кольорових металів наші ділки відправляють на переробні підприємства Донецька, Одеси, Маріуполя, Кривого Рога тощо.
Міліція обіцяє й надалі проводити операції щодо виявлення підпільних “металістів” та припинення їхньої незаконної діяльності.
Володимир ПАВЛЮХ,
ВЗГ ГУМВС України в Закарпатській області
|