Світові ріки висихаютьРівень води в найбільших світових річках значно знизився за останні 50 років, стверджують американські вчені.
Результати дослідження, в якому аналізують особливості течії 900 річок за більш ніж 50-річний період до 2004 року, опубліковано в журналі Американського метеорологічного товариства Journal of Climate.
Американські вчені стверджують, що повільно вичерпуються основні джерела прісної води для значної частини населення планети - від китайської Хуанхе та індійського Гангу до Колорадо в Сполучених Штатах.
Єдина ділянка планети, де спостерігається значний приріст рівня води - це Арктика, де посилилося танення снігу і льоду.
Розрахунки показують, що загальний обсяг прісної води, що надходить у світовий океан, істотно зменшився.
В значній мірі це є наслідок діяльності людини, зокрема, будівництво дамб та відведення води для потреб сільського господарства.
Однак вчені підкреслюють вплив на цей процес кліматичних змін. За їхніми словами, потепління впливає на кількість опадів, а також збільшує випаровування.
Автори дослідження занепокоєні, що швидкість пересихання джерел прісної води може ще більше зрости, бо населення Землі невпинно зростає.
Незважаючи на те, що течії деяких великих рік, в тому числі південноазійської Брахмапутри і китайської Янцзи, тільки збільшилися, вчені стурбовані тим, що це - лише наслідок танення льодовиків у Гімалаях.
А це означає, що в майбутньому, коли льодовики повністю розтопляться, рівень води і в цих річках суттєво знизиться.
Нагадаємо, в останні три десятиріччя з загрозливою швидкістю знижується рівень води в Мертвому морі, встановили нещодавно вчені з Німеччини.
|