Сьогодні, 26 квітня, о 16.00 на меморіалі Жертвам Талергофу у Львові стартує акція «Георгіївська стрічка». Галицькі скаути даруватимуть львівянам золотисто-чорні стрічки, які потім прикріпляються до одягу, аксесуарів, антен автомобілів, як символ памяті про всіх жертв війни.
Міжнародна гуманітарна акція проводиться з 2006 року в багатьох країнах світу (більшості країн СНД та Європи, Америці, Китаї, Японії, Австралії та в країнах арабського світу). Напередодні стрічки були передані у всі області Західної України. Координатором акції «Георгіївська стрічка» в Західній Україні з 2006 року є Федерація Скаутів «Галицька Русь».
Акція проводиться недержавними громадськими організаціями (скаутськими, ветеранськими, національно-культурними товариствами). Але цього року в деяких областях регіону акцію під свій патронат взяла влада. Зокрема, «Георгіївська стрічка» внесена в офіційний перелік заходів Волинської обласної державної адміністрації.
У всьому світі акція розпочинається 24 квітня і триває до 12 травня. Але за проханням скаутів для Галичини зроблено виняток - акція розпочнеться в день вшанування пам’яті жертв створених 95 років назад концтаборів Терезин та Талергоф, а також усіх, хто поклав свої життя на полях західноукраїнських земель у братовбивчій Першій світовій війні.
«Георгіївска стрічка» являє собою репліку орденської стрічки однієї найбільш шанованих військових нагород - ордену Св. Георгія, історія якого сягає XVIII ст. В 1807 році була заснована окрема нагорода для солдат, яка в 1913 року, напередодні Першої світової війни, отримала остаточну назву «Георгіївский хрест». Георгіївськими хрестами нагороджувались солдати та інші нижні чини виключно за особисту відвагу на полі бою та дотримання військової присяги. Георгіївські стрічки стали відзнакою колективної доблесті військових частин.
В роки Другої світової війни відзнака «Георгіївський хрест», як вища громадянська нагорода, була заснована також у Великобританії та країнах Британської Співдружності для відзначення громадянської мужності та самопожертви.
На східному фронті традиції «Георгіївського хреста» знайшли своє продовження в заснованому в 1943 році солдатському ордені Слави.
Георгіївським хрестом та орденом Слави різних ступенів за цей час були нагороджені багато десятків тисяч українців.
Цікавий факт - гетьман Української Держави Павло Скоропадський був нагороджений офіцерським орденом Св. Георгія IV (нижчого) ступеню за бої з військами Німецької імперії в серпні 1914 року і найбільше гордився заме цією нагородою, навіть після жовтневого перевороту. Практично на всіх фотографіях періоду гетьманату П. Скоропадський зображений з орденом Св. Георгія на грудях, він не знімав орден навіть під час офіційних переговорів з німецьким командуванням - своїми колишніми суперниками на полі бою.
|