Політичні експерти вважають, що в Україні потрібно посилювати повноваження Верховної Ради і переходити до парламентської форми правління.
Так, президент аналітичного центру «Відкрита політика» Ігор ЖДАНОВ, переконаний, що для відновлення стабільності в країні “потрібно продовжити шлях до парламентської республіки”. За його словами, якщо знову повернутися до президентської форми правління, то “президентські вибори 2009-2010 року будуть тим призом, за який змагатимуться наші провідні політики, і тоді вибори 2004-го року будуть здаватися бійкою в дитячому садку”.
Експерт вважає, що інститут президентства з його нинішніми чи посиленими повноваженнями створює постійну загрозу розколу суспільства під час кожних виборів глави держави. За його словами, політики в ході передвиборчої кампанії щоразу будуть використовувати гасла про двомовність, вступ до НАТО, реабілітацію ОУН-УПА тощо, які підвищують градус політичної напруги у суспільстві.
Більше того, вважає І.ЖДАНОВ, потрібно скасувати всенародні вибори Президента, обмежити його повноваження і обирати главу держави в парламенті. З його точки зору, в наших умовах для уникнення підозр щодо змови політичних сил або що, можна запровадити спеціальну процедуру обрання, яка діє в багатьох країнах. Тобто, Президента обирають не лише парламентарії, а й депутати місцевих (обласних) рад або їх представники.
Директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології Михайло ПОГРЕБІНСЬКИЙ також підтримав посилення парламентаризму в Україні та запропонував два шляхи переходу до парламентської республіки. На його думку, можна або відмінити загальні вибори президента, або залишити їх, але внести зміни до Конституції і ліквідувати двозначності, що породжують конфлікти з іншими органами влади, залишивши Президенту певні повноваження.
|