У цей, 2009 рік, рік 195-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка, в Бухаресті за ініціативою Союзу українців Румунії та Посольства України в Румунії, було організовано та проведено величне свято. До парку Херестреу для покладання квітів видатному українському національному поету прийшли представники української громади Бухарестської філії Союзу українців Румунії, Посольства, Консульства і Культурно-інформаційного центру України в Румунії, Міністерства культури і культів, а також представники науки, освіти та студенти українського відділення Бухарестського університету.
Відповідні свята буде проведено і в центрі міста Сату Маре 1-го липня 2009 року, з нагоди відкриття нового пам'ятника Тарасу Шевченка. Про ці події розповів представникам Закарпатської делегації голова Союзу українців повіту Сату Маре, заступник голови Союзу українців Румунії - Михайло Мачока. Для всієї української громади в Румунії та України, дана подія є надзвичайно важливою та визначною. В ході розмови з Михайлом Мачока стало зрозуміло, що свято відбудеться завдяки державної, регіональної та місцевої фінансової підтримки органів влади та самоврядування Румунії, а також закарпатської ініціативної групи під керівництвом директора творчого об’єднання програм нацменшин Закарпатської обласної державної телерадіокомпанії Віктора Фокші.
Пан Мачока, розповів про напрацювання, проблемні питання та плани на майбутнє української громади повіту. Зокрема, українська меншина у повіті Сату Маре налічує близько 1500, а взагалі в Румунії проживає близько 62 тисяч румунських українців. Незважаючи на невелику кількість українського населення у повіті, в селі Микула працює восьмирічна українська школа, яка нараховує понад 120 учнів, 23 дитини в цьому селі відвідують українськомовний дитячий садочок.
Велика увага приділяється вихованню української меншини на літературному та культурному надбанні відомих на Україні та за кордоном письменниках, а також на прикладі видатних, але нажаль, не зовсім відомих для українського читача румунських україністах. В Румунії, видаються українські друковані видання, серед яких румунською мовою - газета Союзу Українців Румунії «Український кур’єр», українською мовою - культурно-просвітницький часопис Союзу українців Румунії, газета «Вільне слово», літературно-культурний журнал українських письменників Румунії «Наш голос», журнал для українських дітей Румунії «Дзвоник» та інші видання.
Підбиваючи підсумки зустрічі, директор Асоціації «МАІРР» Вадим Пилипенко, позитивно оцінив діяльність філії Союзу Українців Румунії в повіті Бая-Маре, під керівництвом Михайла Мачоки, який із свого боку люб’язно запросив керівників Асоціації до міста Бая-Маре, на відкриття пам'ятника Тарасу Шевченка.
|