Одразу кілька екологічних бід спіткали Крим на початку літа. Узбережжя у Севастополі, Балаклаві і Феодосії заливають фекалії, неподалік Керчі і тієї ж Феодосії у морі виявили нафтові плями. А в Азовському морі неочікувано розпочався мор риби
Якщо проблеми з нафтопродуктами і каналізаційними стоками – справи людських рук, то причину масової загибелі риби на Азові досі шукають. У Республіканському комітеті з охорони природного довкілля Криму кажуть, що замор пов'язаний із високою температурою води в Азові. Проте, відомий кримський еколог академік Віктор Тарасенко називає цю причину «несерйозною».
Схоже, що нинішня біда в Азові – теж справа людей. За словами академіка Тарасенка, висока температура, справді, часто спостерігається в Азовському морі у другій половині літа, а не на його початку. Зараз тут вода прохолодна і насичена киснем. Водночас узбережжя півострова Казантип всіяне мертвою рибою. Віктор Тарасенко переконаний, що причина цього – у забрудненні моря.
За його словами, у південній частині Керченської протоки з’явилася нафтова пляма розміром два кілометра у довжину і пів кілометра завширшки. Ця пляма рухається у напрямку до Азова. Точно не відомо, як не вплинула на цей замор сірка, яка після шторму в листопаді 2007 року у великій кількості потрапила у воду. Але Віктор Тарасенко переконаний, що причину цієї екологічної біди слід шукати у практиці відкритої перевалки небезпечних вантажів на рейді Керченського порту. Частина речовин, що так перевантажуються, потрапляє у воду. Й оскільки в протоці сильна течія – потрапляє до Азовського моря. Еколог повідомив, що загибель риби сталася в першій декаді червня, і не виключає, що це «наслідок мазутного і сірчаного забруднення донного мулу і дії цієї міни уповільненої дії на весь трофічний (харчовий) ланцюжок морської екосистеми».
Немає інформації – немає проблеми?
«В МНС такої інформації немає. Якби була, не стали б приховувати», – так відгукнувся співробітник Центру громадських зв’язків Головного управління Міністерства з питань надзвичайних ситуацій України в Криму на прохання кореспондента УНІАН прокоментувати заяву вченого-еколога.
Екологи тим часом пропонують вихід із ситуації, що склалася в регіоні. Академік Віктор Тарасенко закликав природоохоронні служби України спільно з науковими центрами Росії провести дослідження з оцінки масштабів та ймовірних наслідків забруднення Керченської протоки, Чорного та Азовського морів. Еколог каже, що останнім часом стан природного довкілля в північному Причорномор’ї значно погіршився. Головна причина – у бездумній діяльності людини.
Лише останні випадки, про які повідомляло Радіо Свобода: прорив каналізаційних колекторів у Севастополі, Балаклаві і Феодосії, звідки всі відходи потрапляють у море неподалік берега, також поява нафтових плям поблизу Керчі і поблизу Феодосії. Остання виникла через витік пального з трюму корабля, який сів на мілину ще під час шторму листопада 2007 року.
Віктор Тарасенко переконаний, що насамперед причорноморські держави мають налагодити надійну систему екологічного моніторингу в регіоні. І якщо це питання часу і фінансів, то припинити відкриту перевалку небезпечних вантажів на рейді Керчі необхідно вже зараз. Екологи стверджують: якщо це не зробити негайно, то Криму чекають нові екологічні потрясіння.
|