Американські вчені дослідили гомосексуалізм серед тварин, вперше простеживши не тільки його причини, але і значення. Вони прийшли до висновку, що одностатеві відносини є однією з рушійних сил еволюції.
Результати дослідження натуралістів опубліковані в журналі Trends in Ecology & Evolution.
Вченим і раніше були відомі приклади одностатевих стосунків серед тварин, таких як карликові шимпанзе, дельфіни і пінгвіни. Гомосексуалізм також скрізь зустрічається у різних видів тварин - від черв'яків і жаб до птахів.
За словами Натана Бейлі, дослідника з Каліфорнійського університету у Ріверсайді, провідного автора статті, приклади подібної поведінки для різних видів мають свої особливості, а їх причини можуть бути докорінно різними. Тому одним і тим самим терміном вчені, за словами Бейлі, найчастіше називали зовсім різні речі.
Бейлі: Наше дослідження показує, що найчастіше така поведінка [взаємини між представниками однакових статей] само є одним з факторів виживання тих чи інших видів"Наприклад, чоловічі особи плодових мушок можуть доглядати за іншими самця через відсутність у них гена, що дозволяє відрізнити самиць від самців, тоді як ознаки інтересу до тої ж статі у дельфінів викликані необхідністю підтримувати зв'язок у колективі. Самки альбатроса об'єднуються у пари для догляду за молодим поколінням і можуть не розлучатися протягом усього життя", - пояснює Бейлі.
Автори публікації підкреслюють, що до них вчені займалися в основному виявленням причин прояви гомосексуальності серед тварин і зовсім не виявляли інтересу до наслідків такої поведінки.
"Взаємовідносини між представниками однакових статей - залицяння, спільне добування корму або виконання батьківських обов'язків - безсумнівно, риси, що виробляються у ході природного відбору. Наше дослідження показує, що найчастіше така поведінка є одним з факторів виживання тих чи інших видів", - додав Бейлі.
Наприклад, одностатеві стосунки можуть помітно обмежити коло особин, доступних для спарювання та виробництва потомства, або змусити особин виробити риси, що запобігають залученню в одностатеві стосунки. Наприклад, самці сарани для цього навчилися виробляти особливу хімічну сполуку - фанацетілнітріл.
Наскільки серйозний внесок додають гени у прояв одностатевих стосунків серед особин того чи іншого виду вченим поки невідомо. Автори статті вважають, вивчення цього питання дозволить у майбутньому виявити, як відбувається розвиток подібних рис поведінки і як їх прояв зачіпає інші ознаки видів.
Нагадаємо, у квітні американські біологи виявили популяцію мурах, де самки відмовилися від статевого розмноження на користь клонування і досконало оволоділи садівництвом.
|