Група дослідників з Канади і США з'ясувала, чому лікування антиретровірусними препаратами може лише уповільнити прогресію ВІЛ-інфекції, але не зупинити її.
"Існуючі методики лікування дозволяють фахівцям контролювати і обмежувати поширення вірусу, — відзначає провідний автор дослідження Рафік-Пьєр Секалі з університету Монреаля. — На жаль, остаточно перемогти хворобу не вдається; вона, як вода на дні стакану, зберігається в організмі пацієнта".
Відомо, що ВІЛ заражає перш за все клітки імунної системи (Т-лімфоцити, макрофаги, дендритні клітки). Як визначили вчені, виживати вірусу дозволяють два підвиди Т-клітин пам'яті, які зберігають інформацію про раніше діючі антигени і формують так звану вторинну імунну відповідь.
Авторам також вдалося прояснити механізм заповнення кількості "інфікованих" клітин вказаного типу: виявилось, що в цьому випадку репродукція вірусу йде нестандартною дорогою, зачіпаючи процес ділення клітин.
"На нашу думку, назавжди позбавитися від ВІЛ пацієнт зможе в тому випадку, якщо лікарі призначать йому одразу два курси лікування, — говорить Секалі. — Перший — традиційний — стримуватиме реплікацію вірусу, а другою необхідний для того, щоб запобігати діленню заражених Т-кліток пам'яті. Якщо лікування продовжувати достатньо довго, слідів вірусу в організмі, ймовірно, не залишиться".
Незабаром автори планують почати практичне тестування розробленого методу на тваринах.
|