Хімічна сполука рапаміцин, виявлене на Острові Пасхи у 70-х роках і активно застосовується зараз у трансплантології, продовжила життя мишей у трьох незалежних експериментах на 9-14%, і, ймовірно, може використовуватися для збільшення тривалості життя людей.
Своє дослідження співробітники трьох різних організацій - Центру наук про здоров'я при Техаському університеті, Мічіганського університету, а також Джексоновської лабораторії в Енн-Ербор, США - публікують у журналі Nature.
Рампаміцин є продуктом життєдіяльності бактерій. Спочатку він був виділений за свої протигрибкові властивості, потім було виявлено, що це з'єднання дозволяє істотно знизити ступінь відторгнення тканин при операціях з пересадки органів. Зараз рапаміцин проходить клінічні випробування у якості протиракового препарату.
Здогади про те, що рапаміцин може продовжити життя ссавців, були у авторів публікації вже давно, так як відомо, що це з'єднання впливає на особливий білок - кіназу mTOR, що відповідає за багато процесів метаболізму клітин та їхні відгуки на зовнішні впливи. Цей білок задіяний також у механізмі збільшення тривалості життя ссавців за рахунок радикального скорочення вживання їжі - єдиного відомого у наш час, доведеного вченими способу продовження життя ссавців.
У випробуваннях було задіяно 2 тисячі лабораторних мишей. На 20-му місяці життя, що відповідає приблизно 60 літньому віку у людей, миші отримували рапаміцин з їжею.
Вчені виявили, що миші жили на 9-14% довше особин, які не одержували рапаміцину, причому цей ефект був більш виражений у жіночих особин.Стронг: Цей експеримент показав потенційну можливість розробки ліків, що запобігають розвитку захворювань, пов'язаних зі старінням та продовженням періоду здорового життя
"Ми не очікували такого ефекту, так як додавання рапаміцину в їжу ми змогли розпочати лише на 20 місяці життя мишей замість четвертого, як задумували. Ми виходили з тих міркувань, що для збільшення тривалості життя ссавців за допомогою дієти її треба починати в ранньому віці, однак не змогли отримати препарат вчасно", - сказав доктор Девід Харрісон, який керував роботами в Джексонівській лабораторії. Його слова наводить прес-служба Техаського університету.
Автори відкриття говорять про те, що рапаміцин може бути використаний для збільшення тривалості життя людей, але з обережністю - це речовина значно пригнічує роботу імунної системи і може зробити організм людини більш сприйнятливими до інфекційних захворювань.
"Тим не менш, цей експеримент показав потенційну можливість розробки ліків, що запобігають розвитку захворювань, пов'язаних зі старінням та продовженням періоду здорового життя", - сказав Ренді Стронг очолював роботи у Техаському університеті.
Водночас, канадські вчені встановили, що люди з невеликим надлишком ваги у середньому живуть довше.
|