Іспанія довго була країною, де іноземному заробітчанину можна було легко знайти собі роботу низької кваліфікації. Навіть нелегально. Але криза внесла свої корективи.
З маленької напіврозваленої хатинки тихо лунають звуки африканської музики. Біля неї близько тридцяти молодих африканців. Вони розгублені. Перелякано позирають на мікрофон. Спілкуватися з журналістами не хочуть. Як і більшість африканців на півдні Іспанії, вони тут вже чотири або п'ять років. Припливли на маленьких човнах з Малі або Сенегалу. Багато хто з них вже довго не може знайти роботу. Зрештою, Серж погоджується дещо розповісти:
«Ми беремося за будь-яку роботу. Байдуже, яку саме. Але зараз стало складно. Ми йдемо вздовж поля і запитуємо власника, чи не потрібна робоча сила. Але нині немає роботи. Чому? Я не знаю". Про світову економічну кризу Серж не чув.
Високі штрафи за нелегальну працю
Криза і високий рівень безробіття змусили іспанський уряд вжити заходів для боротьби з заробітчанами-нелегалами. Якщо раніше в Іспанії знайти низькооплачувану роботу прибиральника, помічника на кухні або збирача врожаю, не маючи на це відповідного дозволу, було легко, то тепер ситуація різко змінилася.
Жорсткі законодавчі зміни запровадили ще після початку кризи на ринку нерухомості, котра зробила безробітними десятки тисяч іспанців. Тепер кожному, хто бере до себе на роботу нелегала, загрожують високі штрафи. Іспанська поліція регулярно проводить рейди, ретельно вишукуючи порушників.
Тепер іспанці готові і на польові роботи
У провінції Уельва вирощують багато оливок, апельсинів та полуниці. Фермер Антоніо Луїс Мартін раніше повинен був наймати на сезонні роботи іноземців, оскільки його співвітчизників ця праця не приваблювала:
"Іспанці не хотіли працювати в сільському господарстві. Більшість йшла працювати на будівництво. Тому я раніше наймав на роботу іноземців. Наприклад, румунів або поляків. Але коли ці країни приєдналися до ЄС, почалися проблеми. Тому я нині орієнтуюся на Південь. Зараз у мене працюють марокканці. З ними я не маю жодних проблем".
Антоніо Луїс Мартін платить своїм робітникам як належить. 34 євро на день. Якщо раніше іспанці працювати за такі гроші не хотіли, то тепер вони теж наймаються сезонними робітниками на поля. Наприклад, Джонатан Бартоломео Сантана:
"Я почав працювати як автомийник. Тоді перейшов на будівельні роботи. Але тепер, коли така криза, я знову на польових роботах. Що буду робити після того, як зберуть врожай? Не знаю".
|