21 липня виповнилося 100 років із дня народження одного з класиків закарпатської школи живопису, заслуженого художника України Золтана Шолтеса.
З нагоди цього славного ювілею в Ужгороді у приміщенні Закарпатського художнього музею ім. Бокшая відбулася виставка творів славетного майстра пензля, названа – «In memoriam» («Пам’ять»). А син митця, заслужений художник України Степан Шолтес до 100-річчя батька видав ґрунтовну, чудово ілюстровану монографію, присвячену життю та творчості З.Шолтеса.
Виставка викликала великий інтерес влади, митців, преси та всіх поціновувачів мистецтва. З вітальними промовами виступили заступник голови облдержадміністрації Михайло Мартин, заступник міського голови Федір Апшай, голова обласної Спілки художників України Борис Кузьма та інші відомі особи.
Золтан Шолтес був учнем великого Йосипа Бокшая, багато в чому перейнявши творчу манеру учителя. У 1946 році Шолтес став одним із організаторів у краї відділення Спілки художників, у 1975-му здобув високе звання заслуженого художника УРСР.
Не стало Золтана Івановича у 1990-му році. Але великий митець продовжив вік у своїх безсмертних полотнах, які нині поціновуються серед колекціонерів та знавців живопису нарівні з творами інших класиків закарпатського малярства - Ерделі, Бокшая, Манайла тощо. Творчу манеру батька багато в чому перейняв та розвинув його син - Степан Шолтес, теж знаний далеко за межами Закарпаття митець.
На виставці представлено 130 робіт Золтана Шолтеса, зібраних з музеїв та приватних колекцій. Але це лише десята частина творчого зібрання класика живопису.
За своє життя митець провів, починаючи ще з довоєнних часів, понад десяток персональних виставок. Не завжди його картини сприймалися радянською ідеологією, йому діставалося чимало критичних стріл з-під пера радянських художніх критиків. І досі маловідомими є ранні роботи Шолтеса, особливо портретні.
Обличчя героїв його полотен, часто згорьованих трударів села, аж ніяк не вписувалися в стереотипи «радянського» щастя й добробуту. Не сприймався тогочасною тоталітарною системою й духовний сан Золтана Шолтеса - греко-католицького священика. Врешті-решт він змушений був зректися сану, присвятивши себе виключно живопису. Зате нині його роботи розійшлися по всьому світу - аж до Канади та Японії.
- Немає ціни цьому святові, бо нема ціни таланту Золтана Шолтеса, - зауважив у своєму виступі багаторічний керівник обласного управління культури Василь Габорець. - На його роботах, особливо ранніх, завжди багато сонячного світла, тепла, радості й доброти. Золтана Шолтеса сміливо можна вважати найбільшим крайовим романтиком у пейзажі.
- У жодному полотні Золтана Шолтеса не відчувається фальші та комерційної жилки, - наголосив керівник крайової Спілки художників Борис Кузьма. - У Шолтеса - усе щиро!
Ужгородці та гості нашого міста можуть особисто ознайомитися з творчістю славетного митця. Виставка полотен Золтана Шолтеса триватиме в Художньому музеї, що на пл.Жупанатській в Ужгороді, до 12-го серпня. Музей працює з 10.00 до 17.00, вихідний день - понеділок. Завітайте, на вас чекає справжнє мистецтво!
Володимир ПАВЛЮХ, газета «НЕДІЛЯ»
|