Останнім часом до обласного центру зайнятості звертається чимало людей, яким з різних причин затримують, або не видають грошову допомогу по безробіттю. В Центрі пояснюють, - така допомога, виявляється, надається не всім.
ЇЇ отримують лише ті, хто дійсно хоче працевлаштуватися, а не просто стоїть на обліку. Якщо людина двічі відмовилася від належної, запропонованої центром зайнятості, роботи, їй взагалі перестають виплачувати матеріальну допомогу. Таких людей, хто її не отримує на Закарпатті близько 1200.
Стан ринку праці Закарпаття з кінця минулого року став різко погіршуватися, впала кількість зайнятих, зменшився і штат працівників. Рівень безробіття став вищим ніж середній по Україні. По Україні він - 9,5 а на Закарпатті досяг позначки 10,4. Так само рівень зайнятості в нас менший – 57,2 а по Україні – 60,2. В обласному центрі зайнятості такі негативні тенденції пояснюють тим, що вакансій стало менше.
- Якщо у нас сьогодні на обліку стоять і отримують допомогу по безробіттю 18 тисяч осіб, то вакансій за місяць є трохи більше однієї тисячі. Минулоріч картина була інакша, на обліку було лише 5 тисяч людей, а вакансій було 3 тисячі. Якщо торік на одне робоче місце претендували 6 чоловік, то тепер 18, - коментує "НЕДІЛІ" ситуацію директор Закарпатського обласного центру зайнятості Юрій Фущич.
Відповідно збільшилося і число тих, хто повинен отримувати допомогу по безробіттю, розмір якої коливається від 360 ( для людини, яка раніше ніде не працювала) до 500 гривень ( для людини, яка працювала). Юрій Фущич пояснює, людям таку допомогу, зазвичай, нараховують вже на 8-й день, якщо до цього часу їй не знайшли роботу. Проте дехто допомогу отримує значно пізніше, на 91-й день, це для тих, хто звільнився з роботи за власним бажанням. Є й так звана, третя категорія, це ті люди, які взагалі не отримують грошову допомогу по безробіттю, в чому, як каже Юрій Фущич, самі винні:
- Був в лексиконі вислів: йду стати на облік в службу зайнятості. Таке поняття має зникнути, треба зрозуміти, що до нас мають йти люди, що втратили роботу і хочуть її знайти, а ту людину, яка до нас прийшла і не дуже хоче працювати, називають недобросовісним безробітним і до таких є відповідні санкції.
Дві відмови від належної роботи – і безробітний може позбутися матеріальної підтримки. Безробітний Еміл Грицище один із тих, кому це загрожує. Він на обліку в Центрі з лютого цього року. Безробітний каже, від роботи - не відмовлявся, просто його ніде не приймали:
- Вказали мені 3 місця, я звернувся до кожного з роботодавців, але мені усюди відмовили, і на «Патенті», і на «Джейбілі», де взагалі сказали, що в них такої вакансії не має, я дарма тальки ходив і їздив, витрачаючи свої гроші. Тому мали нарахувати допомогу на 91-й день, який вже минув 23 червня.
Про таких як пан Еміл, в Центрі зайнятості кажуть, що вони самі створюють собі проблеми, бо не допомагають собі ж шукати роботу. Цього року закарпатський центр зайнятості працевлаштував вже 9800 чоловік. Його директор переконаний, що безробітних стане менше, якщо ті не просто стоятимуть на обліку, а намагатимуться й самі докласти зусиль для пошуку роботи.
Віктор ТАР, газета «НЕДІЛЯ»
|