Візит патріарха Московського і всієї Русі Кирила до України продемонстрував, що період "церковної безпритульності" для України завершується.
Таку думку висловив професор Московської духовної академії, диякон Російської православної церкви Андрій Кураєв.
"Патріарх продемонстрував свою рішучість включити всю Україну, включаючи її Захід, у cферу своєї пасторської уваги; попередній патріарх жодного разу не з’явився в Україні, а новий патріарх Кирило туди одразу поїхав - причому поїхав не тільки в ті регіони, де йому наперед були ради, але й в ті, які є проблемними", - сказав він. "Це означає, що тепер для церковного керівництва РПЦ буде важливим український вектор", - підкреслив Кураєв.
За його словами, у зв’язку з візитом патріарха в Україну "є два шляхи поліпшення - приватні, я б сказав, інтимні, розмови з керівниками держав". "Другий варіант - вплив слова патріарха, його імені, статусу на громадську думку України. Якщо Україна побажає залишитися демократичною країною, то це громадська думка повинна буде відбитися на результатах виборів і на тому, яку політику проводитиме уповноважені українським народом політики", - зазначив Кураєв.
Слова патріарха Кирила про можливість одержати також українське громадянство, диякон прокоментував так: "Я не думаю, що це програма дій, я думаю, що такого роду заяви патріарха - це експромт, це означає, що ніякого каменя за пазухою по відношенню до України у патріарха немає".
"Якщо це буде реалізовано, треба зрозуміти, що цим буде створений прецедент для мільйонів громадян України; якщо з’явиться інститут подвійного громадянства, може дуже серйозно змінитися сам клімат в Україні", - зазначив Кураєв.
Кураєв також зазначив, що патріарха Кирила під час його візиту в Україну пробували залякати. "І не тільки прихильники Філарета і українського президента. Але і серед наших священнослужителів в Україні також є люди, які бажали б, щоб патріарх в Україні не з’являвся. А бажано, щоб скоріше відпустив би їх в автономне плавання", - зазначив диякон.
|