В цьому році школи та вищі навчальні заклади Закарпаття можуть суттєво недоотримати учнів та студентів. За останні 3 роки кількість школярів в області зменшилася на 12 тисяч. Всьому причина – демографічна криза початку 90-х, тоді була низька народжуваність, яка саме зараз дається взнаки, зокрема, у сфері освіти. Якщо минулого року в школах області навчалося – 176 тисяч учнів, то цьогоріч – лише 164 тисячі.
Прикра тенденція продовжується, і спостерігається в межах цілої України. Через це зменшується навантаження і на вчителів, що ризикують позбутися роботи. Проте, в управлінні освіти переконують - в Закарпатті, на відміну від деяких інших областей, вчителів поки не звільняли через зменшення кількості роботи. Тут намагаються зберегти працівників і якість навчання, в першу чергу в селах. За словами начальника управління освіти і науки ОДА Михайла Мотильчака, на Закарпатті ситуація з наповненням шкіл ще не така плачебна, як в цілому по Україні.
За даними Міністерства освіти і науки України, кожна п’ята загальноосвітня школа I-II ступенів має наповнюваність менше 40 учнів. Демографічна ситуація вплинула і на зменшення кількості відведених для навчання годин, що не може не позначитися на якості засвоєння матеріалу учнями. Управління освіти вбачає два виходи зі становища – організація початкових шкіл у філії, або створення освітніх округів з опорною центральною школою.
Такі округи повинні вирішити питання організації профільного навчання в сільських школах із малою кількістю учнів. Також корисно це тим, що одну школу – комплекс, утримувати дешевше, аніж декілька маленьких. З 1 вересня на Закарпатті планують задіяти 20 таких освітніх округів, які частково мають вирішити проблему з нестачею учнів у класах. А поки що в деяких школах області почали об’єднувати класи, де є замало учнів - в один єдиний. Не зважаючи на загальноукраїнську тенденцію, в області все ж очікується більший набір першокласників, ніж торік. Цьогоріч у перший клас в Закарпатті може піти біля 13 тисяч дітей. А от у закарпатських вишах ситуація навіть дещо гірша ніж у школах.
- За охопленістю області вищою освітою, на 10 тисяч населення у нас є 220 студентів, а всеукраїнський показник – значно вищий, на 10 тисяч населення - 565 студентів, таким чином наша область знаходиться в кінці таблиці областей по цьому показнику, - коментує ситуацію Михайло Мотильчак. Однією з причин такої негативної тенденції, пан Михайло назвав і те, що сьогодні 14 тисяч закарпатців навчаються у філіях вишів з інших областей, а такі не входять в статистику Закарпатської області. Кількість студентів зменшилася не лише через демографічну кризу, але і через високий прохідний бал. Аби застрахуватися від недобору на непопулярні спеціальності вузи дозволили абітурієнтам подавати заяви одразу на кілька факультетів, проте це суттєво не змінило ситуацію.
Освітяни прогнозують, що кількість абітурієнтів зменшуватиметься щороку, аж до 2018 – го, коли закінчать школу діти, що народилися в 2001-му. Тоді в Україні була найменша народжуваність, на світ з’явилося лише 376 тисяч громадян. Для порівняння: щорічно українські вузи готові прийняти до 500 тисяч студентів.
Віктор ТАР, газета «НЕДІЛЯ»
|