Американські вчені порекомендували включити жіночий статевий гормон прогестерон ("гормон вагітності") в схему лікування хворих з травматичним ураженням мозку.
Як відомо, прогестерон виробляється не тільки в статевих залозах, але і в центральній нервовій системі чоловіків і жінок, будучи нейростероідом. Він також служить прекурсором іншого важливого представника цього класу речовин - аллопрегнанолона.
Нейростероіди надають нейропротекторну дію (тобто захищають нервові клітини від різних ушкоджень), регулюють функції синапсів, процеси миєлинізації нервових волокон і апоптоз (запрограмовану загибель) нервових клітин.
Виходячи з цих даних, вчені вирішили вивчити можливість застосування прогестерону при травмах мозку. Частота таких травм в США і в світі останнім часом зростає (почасти через військових дій в Іраку та Афганістані); відповідно, росте і потреба в ефективних і безпечних методів їхнього лікування.
Нещодавно завершилися два дослідження в рамках клінічних випробувань прогестерону для лікування травм центральної нервової системи. На підставі результатів випробувань Дональд Стайн (Donald Stein) з Університету Еморі в Атланті відзначив, що призначення цього гормону після травми мозку значно і стійко покращує функції постраждалого органа.
Зокрема, прогестерон знімає набряк і зменшує область некрозу в місці травми, а також захищає від загибелі "підлеглі" цій області нейрони. Все це дозволяє знизити втрати мозкових функцій.
Як випливає з листа Стайна в American Journal of Roentgenology, додатковими аргументами на користь призначення прогестерону при травмах ЦНС служать його добра переносимість, простота введення, низька ціна і загальнодоступність.
|