Світова наука опинилася на межі справжньої революції через відкриття астрофізика з американського Корнеллського університету Рейчел Бін.
Учений поставило під сумнів ключове положення загальної теорії відносності Альберта Ейнштейна, що стосується просторово-часової моделі світобудови.
Відомо, що світло віддалених зірок і галактик на своєму шляху через Всесвіт зазнає впливу гравітаційних полів масивних космічних об'єктів, таких як інші зірки або скупчення галактик. Траєкторія руху світла викривляється під впливом гравітації. Таким чином, зображення цих зірок доходить до Землі спотвореним, як ніби крізь лінзу.
Дослідження Рейчел Бін ґрунтувалося на вивченні дії таких гравітаційних лінз.
Відповідно до теорії Ейнштейна, дія гравітації пояснюється викривленням простору і часу під впливом маси космічних об'єктів. Учені можуть отримати уявлення про цей процес, спостерігаючи за траєкторією руху світла. При цьому, відповідно до загальної теорії відносності, коефіцієнт спотворення часу повинен бути рівний коефіцієнту викривлення простору.
Тим часом на основі даних спостереження за більш ніж 2 мільйонами галактик за допомогою новітніх телескопів, включаючи Hubble, Рейчел Бін виявила явище, яке суперечить цьому правилу. Вона з'ясувала, що в проміжку між 8 і 11 мільярдами років тому коефіцієнт спотворення часу був в три рази більше значним, ніж коефіцієнт викривлення простору.
Теорія відносності Ейнштейна отримала низку підтверджень своєї вірності в рамках однієї галактики. Однак вона ніколи ще не проходила перевірку на гігантських просторах Всесвіту. Робота Бін є першою, яка узагальнює дані про рух мільйонів галактик.
Експерти поки не беруться судити, чим пояснюється виявлена аномалія і чи можна узгодити ці дані з теорією Ейнштейна на основі нових гіпотез.
На думку деяких з них, порушення закономірностей може пояснюватися впливом відкритої в 1998 році темної енергії. Ця субстанція, відповідно до сучасних уявлень, протистоїть силі тяжіння і змушує Всесвіт розширюватися.
До речі, Альберт Ейнштейн передбачив наявність сили, яка не дає Всесвіту стискуватися. Правда, в науковому світі досі було прийнято вважати, що темна енергія почала домінувати приблизно 5-6 млрд років тому. Проте дані, отримані нещодавно за допомогою того ж телескопа Hubble, дозволили вченим припустити, що вона почала впливати на Всесвіт на більш ранньому етапі.
|