Чиновники прирівнюють їх до нелегальних іноземців, а державна фінансова підтримка - сміхотворна.
"Особа, що отримала статус біженця, на сьогоднішній день має право на одноразову державну допомогу. Але одноразова державна допомога на сьогодні в Україні становить 17 гривень для дорослої особи та 10 гривень 40 копійок для дитини. І багато біженців, які пройшли увесь цей складний шлях вважають це навіть як образу до себе і відмовляються від цієї допомоги", - каже юрист Лейла Жданова.
"Постійне реформування структур, які регулюють питання надання притулку, продовжуються вже сім років, і призводить до відсутності чіткого плану дій для виконання Україною міжнародних зобов'язань, втрати професійних кадрів та неможливості організувати допомогу біженцям у потрібному обсязі", - каже Українська рада з питань біженців Наталія Гуржій.
В Україні наразі проживає понад 2,5 тисячі осіб, визнаних біженцями. Майже три тисячі втікачів щорічно шукають тут притулку. Втім, отримати статус не так легко - із кожної сотні лише десятьом вдається це зробити.
"Я подавав заявку на статус біженця ще в 2009 році. У той час я тільки двічі ходив, там всього не більше двох годин розмова була, і мені вже відмовили. Причина відмови? Я сам не знаю, з якої причини мені відмовили", - каже Лі (Китай), який намагається отримати статус біженця в Україні.
Нині Лі змушений перебувати в Україні нелегально. Комусь щастить більше - біженець з Анголи після усіх поневірянь отримав і статус, і дозвіл на проживання в Україні.
"Якщо є знання, якщо є бажання, я думаю, ти завжди доб'єшся своєї мети. Мета у мене була і бажання - ось і результат. Україна - це рідна країна для мене, у мене тут друзі і всі можливості в Україні", - каже Томас Лукай (Ангола), який має дозвіл на проживання в Україні.
В Державній міграційній службі пояснюють - ті, хто шукають притулку, іноді прагнуть уникнути кримінальної відповідальності в своїй країні. Тому таким особам відмовляють. Наразі ж у відомстві сподіваються на вдосконалення нормативної бази.
"У червні місяці пройшло перше читання закону про біженців і осіб, які шукають притулок і захист. Я думаю, що цей закон буде розглянутий. Там розширені можливості і передбачено, що виділяється державою, бюджетом певні засоби для утримання біженців, для їх адаптації, для їх навчання", - каже перший заступник голови Державної міграційної служби України Віктор Шейбут.
За даними ООН, за минулий рік кількість біженців у світі зросла до 44 мільйонів. Близько половини втікачів - діти.