Фестиваль „Селиська Співанка”, який проходить у хустському Нижньому Селищі щодвароки на свято Петра й Павла, 12 липня, цього року буде організований спільними зусиллями Нижньоселиської сільської ради, Хустською райрадою та власне самими жителями села, яких на сьогодні налічується 3 133 чоловіка. Голова села, пан Іван Шоля озвучив бюджет фестивалю – понад 100 тис грн, 30% з яких виділяє районна рада. Стосовно решти грошей, організатори шукають спонсорів, меценатів та звертаються по допомогу до підприємців з сусідніх сіл та до уродженців Нижнього Селища, що мешкають нині у місті. Запорукою успішності фестивалю, на переконання Василя Губаля, є активна участь у фестивалі самої громади. „Все, що є на фестивалі, – каже голова райради, – то все Селиське. Ми хочемо показати, що громада вміє відпочивати, громада вміє зробити свято не тільки для себе”.
На фестивалі організатори планують встановити чотири сцени: одну для дітей, решту ж – для музичних колективів з обов’язковим та вже традиційним живим звуком. Окрім музики організатори обіцяють традиційну лотерею та чималу кількість змагань і конкурсів: буде турнір з мікс-волейболу, кидання яєць, стрибки в мішках, перегони на тачках та ще чимало різних забав.
Стосовно ж музичного наповнення „Селиської Співанки”, то, як зауважив Юрґен Крафтнер, на фестивалі з 2006 року музиканти практикують виключно живий звук. „Ми відчуваємо, що в Україні телебачення дуже псує народну культуру. Люди бачать по телевізору велику сцену, потужну музику, але не розуміють, що в таких концертах відсутній тісний контакт з публікою, зі слухачами”, – розповів речник Гудаків. Культура ж Закарпаття, зокрема на Мараморощині, ще дуже сильна, однак, вона не має промоутерів. „Гудаки” ж поставили собі за правило не виступати не „великій сцені”, „ми хочемо бути близько до людей, – додав Юрґен, – Нам потрібен цей кайф, коли ми виступаємо, чути, як люди співають разом з нами.” Тому на фестивалі виступатимуть гурти та музиканти, які є справді автентичними, а не комерційними: рок-гурт з Мукачева „Рокаш”, Юркеш, „Besh o droM” (Угорщина), також співатимуть гуцули, румуни і навіть татари, загалом не на сцені, а вуличну музику виконуватимуть 8-10 колективів. Власне, саме автентичність, на переконання музиканта, об’єднує усіх учасників „Селиської Співанки”.
Помимо музичної складової у фестивалі буде представлена ще й театральна родзинка Нижнього Селища: на одній зі сцен на дитячому майданчику з дітьми займатиметься театр-студія „Чіга-Біга”. Діти зможуть власноруч виготовити маленькі музичні інструменти на зразок перкусії, вчитимуться робити ляльки-мотанки. Усі ці речі, за словами Слави Кошана, наймолодшого з оргкомітету, тільки зміцнюють у малюків усвідомлення рідної культури та виховують смак до культури високого ґатунку.
|