Головна причина прийдешньої демографічної біди - низька народжуваність, відзначають дослідники: минулого року на тисячу українців припадало всього 11 новонароджених. Втім, це порівняно з народжуваністю практично у всіх країнах Східної Європи (у даному регіоні тільки у росіян і білорусів на одного немовляти народжується більше), а також у Люксембурзі, Бельгії, Іспанії та Греції. Тим не менш, за даними МОЗ України, у порівнянні з 2008 роком народжуваність в Україні зросла на 1,5%, але, очевидно, цього недостатньо.
Менше, ніж в Україні, народжують у Сербії, Австрії, Португалії та Японії (9 діток на 1000 людей), Німеччині та Тайвані (8), Монако (7). Князівство Альберта II є світовим рекордсменом за низькою народжуваностю, яка тут дорівнює смертності. Що стосується смертності в Україні, то в минулому році цей показник становив 15 смертей на тисячу українців, що є найвищим показником в цій категорії в усій Європі.
Взагалі Європа, на думку дослідників, протягом найближчих десятиліть стане першим в історії регіоном, де чисельність населення буде знижуватися в результаті низької народжуваності. Зараз у світі налічується близько 738 мільйонів європейців, проте до 2050 року залишиться 702 000 000.
Скорочення європейців буде відбуватися на тлі неухильного зростання азіатського і африканського населення. Дані PRB показують, що швидше за все буде рости населення Африки. Хоча рівень смертності тут високий (у деяких країнах - до 20 померлих на 1000 жителів), до 2050 року воно має, щонайменше, подвоїтися і досягти 1 мільярда осіб.
В Азії вже зараз проживає вдвічі більше народу - 4,2 мільярда людей, а до 2050 року має додатися ще близько 1,3 мільярда. До цього часу населення Землі складе 9,5 мільярда осіб.
tsn.ua