За висновками еколога, зміни клімату прискорилися, українці сьогодні на власні очі бачать те, про що екологічні організації говорили ще на початку 1990-х. У Харківській області, каже Шараперенко, вже встановлюється різкоконтинентальний клімат - дуже сильна спека влітку, більше 40 градусів, та сильні морози взимку. Крім того, різниця між сезонними температурами буде збільшуватися через наступ пустелі.
"Змінюється клімат, змінюються екосистеми. Найбільш вірогідний сценарій розвитку - у Білорусі з'являється степ, відповідно в Україні степ приходить на північ, на півдні з'являються напівпустелі".
Деякі ознаки "наступу пустелі" можна спостерігати зараз. В Україні помічено збільшення популяції південних тварин - шакалів, а звичні для території вологостійкі рослини гинуть під палаючим сонцем.
"Явно гірше стали себе почувати дуби, липи, особливо клени. З іншого боку, можна побачити, як у місті розростаються оцтові дерева, це південна рослина, яка раніше не дуже комфортно себе почувала на нашій території", - розповів еколог.
Торфовища, що горять зараз і в Росії, і в Україні, заявив Шапаренко, - ще один приклад прискорення кліматичних змін: "За таких умов спеки торфовища не можуть існувати, тому вони горять. Я боюся, що закінчиться усе це тим, що за кілька років вони взагалі будуть знищені, а пожежі будуть відбуватися кожного року".
Точні дані щодо реальних змін у навколишньому середовище могли б надати науковці, але серйозних досліджень на цю тему на сьогодні немає. Натомість, дедалі більше погіршується ситуація з втручанням у природу. Тільки у Харкові за останні роки було вирубано понад 5000 дерев, а у передмісті кілька гектарів лісу були знищені задля видобутку піску. У ситуації можливого наступу пустелі це може мати дуже серйозні наслідки, каже еколог.
Нагадаємо, за прогнозами Гідрометцентру, найближчі два тижні температура у країні буде зберігатися на рівні +35-39 градусів, окрім Заходу, де очікують +28-30 і дощі. У центральні, східній і північно-східній частинах температура підніметься і до 42 градусів тепла. На півдні, у середньому, +35-38. Дощів ніде окрім заходу, не передбачається.
Максимальна температура цього літа перевищила показники 1936 і 1972 років, заявила радник голови Національного агентства екологічних інвестицій Ірина Трофімова. Проте, за її словами, наступне літо має бути не таким спекотним.
tsn.ua