Комісія Ради Європи "За демократію через право" (Венеціанська комісія) стверджує, що застава у 2,5 мільйони гривень, яку мають вносити кандидати у президенти України, є занадто високою.
Про це повідомив міністр юстиції Микола Оніщук. "Європейська правова доктрина не заперечує певного майнового цензу, як умови реалізації пасивного виборчого права. Разом з тим Венеціанська комісія зауважила, що встановлений законом про вибори президента України майновий ценз є зависоким і може створювати штучні обмеження на реалізацію права бути обраним", - заявив Оніщук.
Разом з тим він висловив свою особисту думку щодо зменшення розміру застави з 2,5 мільйонів до 500 тисяч гривень. "Я підтримую позицію Венеціанської комісії, що ценз є зависоким... По суті він надає можливість кандидуватись лише представникам великих партій і особам, що мають особисті великі статки або корпоративну політичну підтримку. Тому, з моєї точки зору, він міг би були суттєво зменшений, наприклад, до 500 тисяч гривень", - сказав міністр.
Водночас Оніщук наголосив, що заставу не можна скасовувати взагалі, оскільки вона є "певною платою державі і суспільству з боку кандидата в президенти за державні витрати, зокрема щодо надання ефіру та друкованих площ кандидату в президенти для політичної агітації".
Нагадаємо, що на сьогодні розмір застави, яку сплачують кандидати у президенти, складає 2,5 млн грн. 11 листопада ЦВК відмовила в реєстрації Наталії Вітренко, через невнесення грошової застави в сумі 2,5 млн грн – лідер ПСПУ внесла лише 1964 грн. Як заявила сама Вітренко членам ЦВК під час розгляду питання про її реєстрацію, 1964 грн – це середня зарплата в Україні у вересні 2009 року.
|