Бізнесмен Дмитро Фірташ банкрутить низку своїх підприємств, намагаючись зберегти під своїм контролем цінні земельні ділянки в Києві.
Протягом 2010 року щонайменше чотири близьких до Фірташа підприємства були збанкрутовані або увійшли в процедуру банкрутства. У число таких фірм входять: "Баски плюс 2004", "Торговий дім "Фенікс", "Вектор СК", "Акватика XXI", повідомляє видання "Дело".
Усіх їх об’єднує те, що в 2006-2007 роках ці компанії отримали в оренду від Київради дорогі земельні ділянки в столиці, а пізніше були змушені в судах розбиратися з прокуратурою Києва, яка вважала ці рішення незаконними і намагалася скасувати їх.
Розгляд на рівні різних інстанцій між прокуратурою, Київрадою і комерційними структурами тривав протягом 2009-2010 років. І згідно з останніми вердиктами, винесеними у червні-липні 2010 року, рішення про виділення ділянок залишаються в силі.
Одну з найбільш цінних ділянок отримали компанії "Вектор СК" і "Акватика XXI". З першою фірмою Київрада уклала договір про десятилітню оренду території площею 16 га по вул. Прирічній в Оболонському районі столиці біля затоки Собаче Гирло. "Акватика XXI" отримала ще 9 га землі по сусідству, також на березі затоки.
У правоохоронних органах наполягають, що передача земельних ділянок була здійснена з грубим порушенням Земельного кодексу, однак остаточне рішення низкою судових інстанцій прийнято не було, а вже 30 серпня 2010 року суд ліквідував компанію "Вектор СК". Це рішення було ухвалене за позовом пов’язаної з Фірташем фірми "Явір-плюс", якій "Вектор СК" заборгував близько 1 млн грн.
Згідно зі ще одним судовим рішенням до кінця року припинить існування компанія "Акватика XXI". За борги на суму 6 млн грн проти неї подала до суду компанія "Баски плюс 2004", також підконтрольна Фірташу. При цьому сама "Баски плюс 2004" також знаходиться у процедурі банкрутства. До неї подало позов ще одне підприємство Фірташа – "Рівнеазот", за борг у 800 тис грн.
Діяльність ще однієї компанії "Торговий дім "Фенікс" також була припинена рішенням суду у квітні 2010 року за позовом кредитора – фірми "Київодяг".
Запущена процедура банкрутства комерційних підприємств може бути використана їхнім власником, щоб закріпити успіх у судах і не дозволити повернути територіальній громаді цінні наділи у столиці. Згідно зі ст. 80 Господарсько-процесуального кодексу, ліквідація однієї зі сторін господарського спору вже є підставою для припинення судового провадження (за позовом прокуратури про скасування земельних рішень), пише газета.
Нагадаємо, в листопаді 2009 року "Родовід Банк" відсудив за борги у бізнесмена Дмитра Фірташа ділянку землі в Києві площею 113 га на Оболонських Липках на березі Дніпра.