Фізики Австралійського національного університету розробили пристрій, здатний пересувати частинки скла на відстані півтора метра без дотику до них.
Це великий прогрес у створенні "оптичного пінцета". Досі вдавалося пересувати таким чином тільки частинки розміром з бактерію на кілька міліметрів у рідині. "Учасники" цього експерименту були в сотні разів більші за мікроорганізми.
У своєму експерименті науковці вдалися до допомоги "порожнистого" лазера, тобто лазера з темною, більш холодною серцевиною. Частинки скла, поміщені в неї, утримуються молекулами нагрітого повітря. Потім у серцевину проникає невеликий лазерний жмуток і "тисне" на частки, і ті починають рухатися в потрібному напрямку вздовж променя.
З іншого боку лазерної трубки виходить ще один жмуток, за допомогою якого контролювати рух частинок стає ще простіше.
Експеримент було обмежено довжиною оптичного столу (1,5 м), тож дослідники впевнені, що їм вдалося б пересунути частки і на десять метрів.
Система має один очевидну ваду: вона працює тільки за наявності атмосфери. До космічної фантастики науці ще далеко. Тим не менш, технологія має величезний практичний потенціал і тут, на Землі: переміщення небезпечних мікроорганізмів, будівництво високочутливих мікроскопічних пристроїв тощо.
|