Заступник голови адміністрації президента Ганна Герман повідомила, що колекція пам'яток трипільської культури "Платар" не повернулася з США в Україну. За словами пані Герман, експонати, вивезені на виставку в Америку 19 жовтня, повинні були повернутися в Україну 19 грудня. Тим часом організатори виставки стверджують, що контракт з українською стороною розрахований до 2012 року, пише "Комерсант-Україна".
"Сьогодні я отримала офіційну довідку про те, що колекція, яка 19 грудня повинна була повернутися в Україну, не повернулася, - розповіла пані Герман .- Були спроби продовжити термін її перебування за кордоном, але, коли визначалися дати, ніхто не говорив про те, що він може затягнутися. Таку колекцію було ризиковано випускати, і я категорично проти продовження термінів ".
Колекція "Платар", створення якої почалося в 1991 році, об'єднала у своїй назві початкові частини прізвищ її творців - засновника ЗАТ "Петроімпекс" Сергія Платонова, який помер у лютому 2005 року, і голови ради директорів корпорації "Індустріальний союз Донбасу" Сергія Тарути. У ній налічується близько 10 тис. предметів, переважно пам'яток трипільської культури, греко-скіфського періоду і Київської Русі.
Присутній на засіданні гуманітарної ради меценат, директор Навчально-наукового інституту заочного та дистанційного навчання Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій Ігор Воронов висловив побоювання, що колекція "Платар" може взагалі не повернутися в Україну, і зажадав від членів ради "вжити заходів".
"Найстрашніше, що ці збори вивозяться під егідою держави", - сказав пан Воронов.
Як повідомив міністр культури Михайло Кулиняк, відомство вже направило лист власникам колекції з проханням роз'яснити ситуацію, що склалася. "Не думаю, що вони зможуть залишити колекцію за кордоном: угода передбачає її обов'язкове повернення в Україну".
Один із власників колекції "Платар" Сергій Тарута коментарів поки не давав. Як стало відомо, організацією виставок предметів з колекції "Платар" у США займається Фонд підтримки міжнародного мистецтва та освіти, що спеціалізується на творах мистецтва з країн колишнього СРСР. Як пояснив директор фонду Грег Гурофф, зараз експонати "Платар" у рамках проекту "Слава Україні: золоті скарби і зниклі цивілізації" виставляються у Вашингтоні разом з колекцією ікон з Києво-Печерської лаври. Після цього в лютому 2011 року вони будуть демонструватися в художньому музеї Joslyn в Омасі (штат Небраска), в травні 2011 року - в Музеї природничих наук Х'юстона (Техас), а у вересні вирушать до Музею російського мистецтва в Міннеаполісі (Міннесота). За словами пана Гуроффа, контракт фонду з цими музеями та українськими власниками експонатів був узгоджений з Міністерством культури.
"У ньому була умова про попередню виставку колекції у Вашингтоні з жовтня, тому Мінкульт видав тимчасовий дозвіл на вивезення цінностей (до 19 декабря.-ред). Це звучить нерозумно, так як сам контракт розрахований до 2012 року", - розповів пан Гурофф. Він також повідомив, що однією з умов контракту було звернення фонду за гарантіями до уряду США, який вже схвалив угоду: "За американським законодавством ми зобов'язані повернути експонати виставки до Києва. Ця виставка - прекрасна реклама історії та культури України, і, якщо трапиться скандал , українській стороні буде дуже складно робити будь-що в США".
|