«4 лютого в Ужгороді відбулися установчі збори з формування Громадської ради при Закарпатській облдержадміністрації, для участі у яких зареєструвались майже 90 громадських, благодійних, ветеранських організацій і товариств,– розповів Іван Мільчевич, керівник Секретаріату ГР. – Усі вони увійшли до Громадської ради і мають на меті сприяти владі у підготовці рішень, особливо тих, які можуть мати широкий суспільний резонанс». За словами Івана Мільчевича, з лютого упродовж трьох місяців працювала робоча група ГР, вже створено 10 комісій, секретаріат та президію ГР.
«Така Рада має перспективу впливати на діяльність ОДА з кількох причин: її створено абсолютно на інших засадах, аніж попередні,– про органі, а не при голові ОДА. Навіть при зміні голови Рада залишається працювати. По-друге, представники громадянського суспільства прийшли із своїми програмами, напрацюваннями, це дає можливість скоординувати зусилля громадськості. У ГР Закарпатті сформований такий потенціал, що дозволяє компетентно і кваліфіковано виробляти документи, які повинна розглядати Закарпатська ОДА. У складі ГР є 10 кандидатів наук у різних галузях, 9 заслужених працівників у різних галузях, майже 14 колишніх працівників органів виконавчої влад, які мають досвід управління від рівня області до рівня району, тощо».
Вже розроблено сайт Громадської ради при Закарпатській ОДА zakgromrada.org.ua , про нього детальніше розповіла Марія Менджул, голова комісії захисту сприяння прав і свобод громадян, правової експертизи та боротьби з корупцією ГР. «На сайті розміщено положення і регламент ГР, є тут й інші корисні розробки, які були напрацьовані членами громадянського суспільства,– каже Марія Менджул. –Користувач може отримати повну інформацію про членів ГР, організації, що вони представляють. Ознайомитися із функціонуванням громадських рад у районах Закарпаття. Посилання на сайт розміщене також на сайті Закарпатської ОДА у розділі «громадянське суспільство».
Олег Лукша, голова комісії сприяння реалізації планів соціально-економічного розвитку області, раціонального використання ресурсів та підвищення рівня інвестиційної привабливості, зазначив, що група організацій, яку він представляє, вже розробила стратегію діяльності громадської ради. Документ включає бачення діяльності, пріоритети, програми, моніторинг і оцінювання діяльності, відповідні показники й індикатори тощо. Головне, підкреслив Олег Лукша, що діяльність ГР може посприяти мобілізації внутрішніх ресурсів громад.
«Ми (громадськість) маємо право відповідно до конституції бути залученими до управління державними справами та прийняття рішень. Ти більше, що влада декларує про партнерські стосунки»,–додав Юрій Дербаль, заступник голови комісії сприяння реалізації планів соціально-економічного розвитку області, раціонального використання ресурсів та підвищення рівня інвестиційної привабливості. Володимир Подгорецький, секретар комісії сприяння захисту прав працюючих та запобіганню безробіттю зазначив «Ми зовсім не маємо наміру підмінювати управління, які існують, не створювати тіньовий кабінет. Наше головне завдання — викласти свої доповнення, погляди, на ті постанови , які будуть прийматися ОДА, щоб вони не були декларативними. Якщо громадські організації за 2 роки хоч на 2% покращать ситуацію, це — вже досягнення».
Ужгородський прес-клуб реформ