Положення розробленого Міносвіти проекту Концепції мовної освіти в Україні в майбутньому збільшать наявне розділення в суспільстві за мовною ознакою і напругу між носіями різних мов, вважають у громадських організаціях.
Про це йдеться у зверненні представників громадських організацій до міністра освіти, науки, молоді та спорту Дмитра Табачника.
"Вражає загальна тональність концепції, яка чомусь подає українську мову в етноцентричному ракурсі, а російська - в модерно-прагматичному. Така постановка питання, з нашої точки зору, не сприятиме виходу української мови і культури з шароварного контексту і не буде однозначно мотивувати молоде покоління до вивчення державної мови як мови прогресу, престижу, високого соціального статусу ", - наголошується у зверненні.
Підписанти документу також вважають абсурдним прагнення авторів концепції отримати в результаті впровадження своїх ідей "багатомовність, яка передбачає усвідомлене розмежування мовних систем і відносно вільний перехід з однієї мови на іншу".
На думку представників громадських організацій, це було б логічним, якби "мовна особистість українських учнів і студентів була сформована, якби за роки незалежності була успішно піднята престижність української мови і подоланий комплекс неповноцінності".
"Тільки після того, як будуть подолані всі негативні культурні наслідки постколоніального минулого, можемо починати етап створення комфортного середовища для мов, яким нічого не загрожує, наприклад, для російської", - наголошується у зверненні.
Автори звернення також висловлюють обурення стосовно того, що Міністерство освіти розмістило цей, один з найважливіших освітніх документів, на своєму сайті напередодні Нового року, якраз перед початком цілого циклу свят, і закликало громадськість подати зауваження і пропозиції до проекту до 20 січня 2011 .
"На нашу думку, дивно розраховувати на всебічне, масштабне обговорення тексту концепції під час новорічно-різдвяних свят", - наголошується в документі.
Звернення підписали уповноважені представники Центру сприяння підприємницької діяльності, ГО Форум видавців, Центру політико-правових реформ, Всеукраїнської громадської організації Не будь байдужим! ГО "Центр UA, Донецької обласної організації ВГО" Комітет виборців України, Громадського комітету національної безпеки України, Громадського Руху ОПОРА. У цілому документ підписали представники 26 громадських ініціатив та організацій.
Як повідомлялося, 27 грудня 2010 Міносвіти оприлюднило на своєму сайті для обговорення проект Концепції мовної освіти в Україні. Згідно з висновком низки експертів, даний законопроект суттєво звужує використання української мови в загальноосвітніх закладах.
Проект Концепції мовної освіти в Україні також розкритикував низку українських письменників.
Раніше українські письменники звернулися з листом до міністра освіти і науки, молоді та спорту Дмитру Табачнику. У ньому наголошується, що розроблений Міністерством проект Концепції мовної освіти в України є неприйнятним і таким, що не має права на існування в українській освіті.