Уряд доручив Міносвіти з нового навчального року зобов'язати студентів-бюджетників відшкодовувати державі витрати, витрачені на їх навчання, і встановити економічно обґрунтовану плату за проживання в гуртожитках. Таким чином Кабмін розраховує посилити контроль за використанням бюджетних коштів
На думку представників комітету Верховної ради з питань науки і освіти, ініціатива Кабміну суперечить Конституції, що забезпечує громадянам свободу вибору місця роботи.
У розпорядженні видання "Коммерсант-Украина" опинився текст урядової постанови, згідно з яким до 1 вересня 2011 року МОН має розробити механізм відшкодування державі студентами-бюджетниками, "які не відпрацювали в державному секторі економіки визначений законодавством термін" коштів, витрачених на їхнє навчання. Також протягом місяця міністерству доручено розробити порядок проживання студентів у гуртожитках, методику визначення його вартості і встановити економічно обґрунтовану плату.
Як повідомив перший заступник голови комітету Верховної ради з питань науки і освіти, перший проректор Національного авіаційного університету Максим Луцький (Партія регіонів), проживання в гуртожитку входить до переліку платних послуг вузу.
"Методика розрахунку вартості проживання встановлюється наказом Мінфіну, Міносвіти та Мінекономіки з урахуванням вартості комунальних послуг, яку визначає місто. Ціна місячного проживання бюджетників і контрактників в гуртожитку Національного авіаційного університету становить від 73 до 400 грн, залежно від умов проживання ", - розповів Луцький. Він також додав, що щорічно на навчання студента-бюджетника держава виділяє 12-15 тис. грн.
Народний депутат Леся Оробець (НУ-НС) переконана, що ідея примусових відпрацювань суперечить українському законодавству: "У Кабміні не підозрюють ні про ратифікацію Україною Конвенції Міжнародної організації праці "Про скасування примусової праці", ні про конституційне право громадян на безкоштовне здобуття вищої освіти".
За словами Оробець, владі слід моделювати систему заохочень та гарантій для роботи випускників-бюджетників у держсекторі: "Це може бути надання безвідсоткових позичок, соціального чи муніципального житла в оренду строком до 10-15 років або додаткових 15-20% заробітної плати".
У Міносвіти також вважають, що ініціативи Кабміну мають спірний характер. "За Конституцією громадянин України вільний у праві вибору місця роботи. Один з варіантів вирішення проблеми - при працевлаштуванні фахівець повинен укладати трудову угоду, де буде відображено питання компенсації бюджетних витрат", - пояснили у міністерстві.
|