Представники Української православної церкви Київського (УПЦ КП) і Московського патріархатів (УПЦ МП) обмінялися звинуваченнями у зв'язку з конфліктом навколо Покровського храму в селі Мусорівці Тернопільської області. Приводом стало повідомлення Тернопільського митрополита УПЦ МП Сергія про спробу захоплення Покровського храму представниками УПЦ КП. Парафіяльний священик села багато років приховував свою приналежність до Московського патріархату, вводячи тим самим віруючих в оману.
Це перший конфлікт між УПЦ КП і УПЦ МП після початку діалогу цих церков у вересні. Представники УПЦ КП звинуватили Тернопільського митрополита УПЦ МП Сергія у брехні. Відповідну заяву оприлюднено на офіційному сайті УПЦ КП. Приводом для цього став рапорт митрополита предстоятелю УПЦ МП Володимира. У ньому тернопільський архієрей повідомляє про спробу захоплення Покровського храму в селі Мусорівці Тернопільської області, здійсненого 15 листопада групою духовенства та мирян "під керівництвом тернопільського священика УПЦ КП Анатолія Зінкевича". Проте, як наголошується в заяві УПЦ КП, у своєму рапорті владика Сергій не згадав про те, що парафіяльний священик села Мусорівці "багато років приховував свою приналежність до Московського патріархату, вводячи тим самим віруючих в оману".
Як пояснив протоієрей Анатолій Зінкевич, конфліктна ситуація виникла після приїзду в Україну патріарха Московського і всієї Русі Кирила. "До того часу місцевий священик казав, що є служителем абстрактної української церкви, але ж і в назві УПЦ МП є слово "українська". Він навіть не згадував патріарха Кирила під час літургії, проте коли той приїхав до України, священик заявив, що є прихильником "єдності з руським світом". Це обурило прихожан - вони думали, храм буде належати УПЦ КП", - розповів Анатолій Зінкевич.
Секретар Тернопільської єпархії УПЦ МП протоієрей Стефан Балан повідомив, що громада Київського патріархату запропонувала представникам УПЦ МП по черзі проводити служби в Покровському храмі. "Ми погодилися подумати над цим, однак минулої неділі священик Зінкевич прибув до села зі своїми прихильниками і спробував захопити храм без жодних переговорів", - зазначив Стефан Балан. За його словами, громада Московського патріархату "готова подумати" про надання віруючим УПЦ КП старого храму, розташованого поряд з новим. "Але новий храм ми їм не віддамо", - впевнено заявив пан Балан.
В УПЦ КП з таким трактуванням подій не згодні. "Ми запропонували так: один тиждень служимо ми, а інший - вони, але в УПЦ МП нам відразу відмовили. Тому ми вирішили зайняти храм, тим більше, що три чверті жителів села є прихильниками Київського патріархату", - сказав Анатолій Зінкевич. Нагадаємо, що це перший публічний конфлікт представників УПЦ МП та УПЦ КП після оголошення про створення комісій з підготовки діалогу між двома церквами. Втім, і в Київському, і Московському патріархаті вважають, що він не призведе до припинення діалогу. "Такі неприємні, але неминучі моменти виникають саме через те, що церква розколота", - пояснив глава інформаційно-видавничого відділу УПЦ КП єпископ Євстратій, підкресливши, що "було б нерозумно припиняти діалог через конфлікт в селі, де живе 130 людей".
З ним згодні і в УПЦ МП. Прес-секретар глави УПЦ МП протоієрей Георгій Коваленко вважає, що це "гарний спосіб на конкретному прикладі перевірити, чи зможуть домовитися церкви".
|